• facebook
 • rss
 • Wzgórze, które żyje Różańcem

  łs

  dodane 09.10.2015 10:10

  Dwa lata trwała renowacja ołtarza MB Różańcowej w miejscowym sanktuarium.

  - Cieszymy się niezmiernie z zakończenia renowacji ołtarza Matki Bożej Różańcowej, która króluje tu, na dzierzgońskim wzgórzu - mówił ks. kan. Józef Bommersbach, w czasie uroczystości odpustowych w parafii Trójcy Świętej w Dzierzgoniu.

  - Renowacja ołtarza trwała dwa lata i wiele osób przyczyniło się do tego, aby była możliwa - wyjaśniał ksiądz proboszcz. Remont kosztował prawie 320 tys. zł. Sporą część pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, włączyła się także gmina Dzierzgoń. Niemałą kwotę uzbierali również parafianie.

  - W ramach tych działań prowadziliśmy dwa równoległe etapy prac: konserwację malowidła ściennego i kotary oraz samego ołtarza - mówi Katarzyna Stakun, konserwator i koordynator wszystkich prac, jakie zostały wykonane w Dzierzgoniu od 2008 roku. - Wymagały dużej koordynacji. Żeby wykonać konserwację malowidła, trzeba rozebrać ołtarz - dodaje.

  Wszystkie prace zakończyły się pod koniec wakacji. Tydzień przed uroczystościami efekt remontu zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków.

  Odnowiony ołtarz poświęcił biskup elbląski Jacek Jezierski. Przewodniczył również Eucharystii odprawionej w dzierzgońskim sanktuarium. W czasie uroczystości odpustowych sanktuarium wypełniło się po brzegi. - Ale to nie tylko dlatego, że jest dzisiaj takie święto - mówi pani Maria. - Jest dokładnie tak jak mówił ksiądz proboszcz. Codziennie rano na modlitwie różańcowej spotyka się tutaj około 40-50 osób. Ta świątynia żyje Różańcem.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół