• facebook
 • rss
 • Diecezja z nowym herbem

  łs

  dodane 22.10.2015 17:08

  Mitra, orzeł, baranek, krzyże rycerskie - to elementy nowego godła diecezji elbląskiej.

  Dekretem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego diecezja elbląska otrzymała nowy herb.

  W roku 1992 pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński zatwierdził herb diecezji przygotowany przez ks. prałata prof. Jana Wiśniewskiego. Herb ten przedstawia postać św. Wojciecha i orła - symbol św. Jana Ewangelisty, patrona diecezji pomezańskiej.

  "Po 23 latach istnienia diecezji i budowania jej tożsamości, pragnę bardziej podkreślić fakt, że centrum diecezji ustanowionej przez Jana Pawła II stanowi miasto Elbląg. Tu znajduje się katedra diecezji. Tu rezyduje biskup diecezjalny i kapituła katedralna. W Elblągu mieści także się seminarium duchowne, kuria i sąd kościelny oraz biura Caritas diecezji" - napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w dekrecie ustanawiającym nowy herb

  W latach 2014-2015, po licznych konsultacjach, opracowano projekt nowego herbu. Otrzymał on aprobatę: arcybiskupa metropolity warmińskiego, prezydenta i przewodniczącego rady miasta Elbląga.

  W tle tarczy herbowej znajdują się: mitra biskupia, w którą wpisana jest róża św. Wojciecha (tzw. Różyc), pastorał i krzyż.

  Na tarczy herbowej znajduje się godło herbowe. W jego górnej prawej części znajduje się baranek, jeden z symboli Chrystusa, herb archidiecezji warmińskiej.

  Z kolei w górnej lewej części znajduje się orzeł, symbol św. Jana Ewangelisty czyli herb diecezji pomezańskiej. Poniżej, w centrum tarczy herbowej, znajdują się krzyże rycerskie z herbu Elbląga.

  W herbie występują symbole przywołujące na pamięć diecezje - pomezańską, warmińską, chełmińską i gdańską, z których części powstała diecezja elbląska.

  Dekret o ustanowieniu nowego herbu biskup elbląski podpisał 15 października 2015 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół