• facebook
 • rss
 • Czy powstanie Bursztynowy Port?

  łs

  dodane 18.02.2016 14:09

  To byłoby jedyne takie miejsce w Polsce.

  Na elbląskiej Wyspie Spichrzów miałaby powstać jedyna w naszym kraju stała osada Wikingów.

  Tzw. Bursztynowy Port, czyli ośrodek kultury prezentujący dorobek średniowiecznych wojowników nie przypada jednak do gustu miejskim radnym.

  O budowę takiej osady stara się spółdzielnia socjalna Wehikuł Czasu. Jej przedstawiciele zaproponowali włodarzom miasta, że wydzierżawią tereny na wyspie i zagospodarują je pod wikiński port.

  - Pomysł jest taki, by na narożniku Wyspy Spichrzów zbudować fragment wikińsko-pruskiego Truso, a po drugiej stronie fosy - tuż przy moście - odtworzyć fragment XIII-wiecznego Elbląga z okresu początku Hanzy i państwa krzyżackiego. Tam chcielibyśmy zbudować park z dźwigiem portowym i szkutnią - wyjaśnia Wojciech Ławrynowicz, założyciel spółdzielni.

  To nie jest pierwsza próba wskrzeszenia takiej osady z wczesnego średniowiecza. Już w 2013 roku Bursztynowy Port chciało budować Stowarzyszenie Elbląg Europa, które na projekt Osada Truso chciało zdobyć unijne pieniądze. Przedstawiciele SEE podpisali nawet umowę z władzami miasta. Pomysł upadł, bo były kłopoty z otrzymaniem pieniędzy

  Teraz do pomysłu wrócili przedstawiciele Wehikułu Czasu. Ich zdaniem można zdobyć unijne pieniądze na większość niezbędnych prac.

  - Projekty architektoniczne i pozwolenia na budowę są aktualne - mówi Wojciech Ławrynowicz.Jego zdaniem  Bursztynowy Port mógłby stać się jednym ze znaków rozpoznawczych Elbląga i stać się atrakcją turystyczną miasta.

  - Osada będzie nawiązywać do morskich tradycji miasta, będzie stałym miejscem prezentacji regionalnych produktów. Takiego miejsca nie ma w Polsce, więc swoją oryginalnością przyciągałoby turystów - zapewnia Wojciech Ławrynowicz

  Miejscy radni są na razie sceptyczni. - Mamy za mało informacji na ten temat. Zaprosimy autora pomysłu na nasze posiedzenie, by zapoznać się dokładnie z projektem - powiedział nam Zenon Lecyk, radny PiS.

  - Już wysłałem do wszystkich radnych dokumentację tego, co zakłada projekt - mówi Ławrynowicz.

  Radni z komisji gospodarki miasta i komisji polityki regionalnej zdecydowali, że projektem uchwały w sprawie dzierżawy części Wyspy Spichrzów pod budowę Bursztynowego Portu zajmą się za miesiąc. 


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół