• facebook
 • rss
 • Łupaszka zamiast Diaczenki

  łs

  dodane 19.02.2016 10:55

  Czas skończyć z hołubieniem rosyjskich żołnierzy.

  Elbląg jest wciąż jednym z miast naszego kraju, którego nazwy ulic upamiętniają Armię Czerwoną i jej żołnierzy. - Powinniśmy zmieniać nazwy ulic tak, aby nie honorować czerwonoarmistów, a prawdziwych bohaterów - mówiła radna Prawa i Sprawiedliwości Maria Kosecka.

  W jej ocenie pierwszą ulicą, która kwalifikuje się do zmiany nazwy jest ta, której patronuje kapitan Jewgienij Diaczenko. Radna złożyła wniosek, aby nadać jej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki'.

  - Czas najwyższy przeciąć hołubienie sowieckiego żołnierza, walczącego na zlecenie mordercy Stalina, bynajmniej nie za wolność naszą - M. Kosecka, przypomniała, że kapitan Diaczenko doczekał się nazwy jednej z elbląskich ulic, wyłącznie w ramach komunistycznej propagandy, która kreowała go na bohatera.

  - Pomijam analizę historyczną jego czynów, natomiast w świetle udowodnionych mordów sowieckich żołnierzy na polskich oficerach, żołnierzach, policjantach oraz ludności cywilnej i wielu innych wrogim Polaków aktach, nie możemy honorować ulic polskich miast nazwiskami katów - argumentuje radna w swojej interpelacji.

  Polityk Prawa i Sprawiedliwości wskazała, że nasza ojczyzna ma wielu prawdziwych bohaterów tamtego okresu, którym należy się właściwe upamiętnienie. Jednym z nich jest Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka, jeden z najsłynniejszych przywódców partyzanckich, który stał na czele 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. To właśnie jego M. Kosecka zaproponowała jako nowego patrona ulicy.

  Major "Łupaszka" za swoją podziemną działalność został rozstrzelany w 1951 roku, przez wiele lat nie było wiadomo, co się stało z jego ciałem. Dopiero trzy lata temu jego szczątki zostały odnalezione na tak zwanej „Łączce”, zbiorowym miejscu pochówku ofiar stalinizmu w Warszawie.  "Łupaszka" został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Postanowienie w tej sprawie wydał w 2007 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński. 
   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół