• facebook
 • rss
 • Sam możesz przeprosić Pana

  łs

  dodane 26.03.2016 14:30

  Dziś Wielka Sobota. Zgodnie z tradycją, wierni Kościoła polskiego święcą dziś pokarmy, które trafią na świąteczny stół, ale również nawiedzają w swoich świątyniach groby Pańskie.

  Tradycja wykonywania w Wielki Piątek kaplicy, do której przenosi się tego dnia Najświętszy Sakrament, czyli właśnie tzw. grobu Pańskiego, sięga średniowiecza. Ten zwyczaj wywodzi się z odprawianych w tamtym okresie misteriów pasyjnych. Wiąże się on również z wyprawami krzyżowymi. Kult Bożego Grobu propagowali w Europie szczególnie członkowie rycerskiego zakonu bożogrobców.

  Tradycja grobów Pańskich żywa jest przede wszystkim w Polsce, Austrii i w Bawarii. Na przełomie XIX i XX w. przypominały one nieruchome dekoracje teatralne. W Polsce po I wojnie światowej pojawiły się symbole narodowe i motywy aktualne, które zostały szczególnie uwydatnione podczas okupacji hitlerowskiej i w latach PRL.

  Umieszczanie w grobie symboli nawiązujących do ważnych wydarzeń dla narodu lub danej społeczności przetrwało do dziś. Wiele grobów, także w kościołach Elbląga, dekorowanych jest np. w biało-czerwone barwy.

  Wyjątkowy grób Pański przygotowali w tym roku wierni z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Nad figurą ciała Pana Jezusa umieszczono bowiem napisy z przeprosinami skierowanymi właśnie do Zbawiciela. "Przepraszam, że czasem nie umiem dać świadectwa swojej wiary" lub "Przepraszam, że nie znajduję dla Ciebie czasu" - to tylko niektóre z kartek, znajdujących się nad grobem.

  Napisy te zawieszono na białym prześcieradle z licznymi czerwonymi plamami, które miały symbolizować krew przelaną przez Jezusa za nasze grzechy.

  Tuż obok umieszczono stolik, na którym położono długopis i podobne, z tym że niezapisane, kartki. Każdy wierny, który przychodził adorować Chrystusa w grobie, mógł na nich kartkach wypisać swoje przeprosiny i przyczepić je na sukno.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół