• facebook
 • rss
 • Zabytki odkopane pod Grunwaldem

  ab

  dodane 22.04.2016 17:50

  Prawie 400 przedmiotów trafi do wirtualnego muzeum.

  Badania na Polach Grunwaldzkich mają ponad 60-letnią tradycję. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nabrały one rozmachu. Od 2014 roku na pobojowisku prowadzone są duże międzynarodowe, interdyscyplinarne badania archeologiczne.

  W tym czasie badacze przeszukali ponad 120 ha pól. Dzięki temu odnaleziono 374 zabytki archeologiczne: 89 podków, 4 fragmenty ostróg, 3 topory i siekiery, 43 groty strzał i bełtów, 2 fragmenty mieczy, 8 fragmentów rękawicy pancernej.

  - Nasza muzealna kolekcja powiększyła się o 100 proc. - mówi dr Piotr Nowakowski, kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

  W latach 1953-2013 odnaleziono kilkadziesiąt zabytków archeologicznych. Przedmioty z dwóch ostatnich lat - drugie tyle.

  Archeolodzy oraz poszukiwacze pracujący na Polach Grunwaldzkich starają się zweryfikować, w którym dokładnie miejscu doszło w 1410 roku do bitwy. Odkopane przez nich przedmioty pozwolą również uzyskać informacje o samym przebiegu bitwy, a co za tym idzie - o składzie armii, uzbrojeniu.

  Badania prowadzone na pobojowiskach pozwalają potwierdzić lub zanegować informacje, jakie znajdujemy w źródłach pisanych i ikonograficznych. Jak wskazuje dr Nowakowski, jest to niezwykle ważne, ponieważ niejednokrotnie źródła pisane mają pewne obciążenia. Już w średniowieczu polityka miała wpływ na historię. - Źródłom pisanym można wierzyć, ale należy je weryfikować - zaznacza archeolog.

  Archeolodzy pracujący na Polach Grunwaldzkich liczą, że uda się odnaleźć groby rycerzy, którzy polegli pod Grunwaldem. - One na pobojowisku są na pewno - przekonuje dr Nowakowski. - Każdy hektar przekopanego terenu, nawet z wynikiem negatywnym, przybliża nas do ich odnalezienia - dodaje.

  Premiera zakonserwowanych zabytków odbędzie się podczas Nocy Muzeów - z 16 na 17 maja - w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Stębarku.

  Zabytki w wersji cyfrowej będzie można oglądać na stronie: cyfrowewm.pl. Ich digitalizacją zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

  O odnalezionych w ostatnim czasie zabytkach archeologicznych opowiedział w czasie spotkania z mieszkańcami Elbląga dr Nowakowski. Odbyło się ono 22 kwietnia w CSE „Światowid”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół