• facebook
 • rss
 • Zrobię jaszczurkę albo nawet smoka

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 23.08.2016 15:50

  Ceramika kadyńska - temat tylko dla kolekcjonerów? Okazuje się, że nie...

  Co można zbudować z gliny? - Wszystko - odpowiadają zgodnie młodzi uczestnicy warsztatów z ceramiki, które przygotowało dla nich Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu. - To prawda - zgadza się Joanna Fonferek, kustosz muzeum ds. ceramiki. - Takie słuszne wnioski dzieci mogły wyciągnąć, oglądając tuż przed rozpoczęciem warsztatów wystawę pn. "Ceramika kadyńska" - dodaje. Na prezentowanej w muzeum ekspozycji zobaczyć można bowiem nie tylko zdobne naczynia, ale również przeróżnych kształtów rzeźby czy też ponad 100-letni piec kaflowy. A wszystko powstałe w leżących nieopodal Elbląga Kadynach.

  Do tej pory ceramika kadyńska była znana głównie w świecie kolekcjonerów. Ale - jak pokazują obecne warsztaty - jest to temat, z którym można dotrzeć do każdego.

  - Przez te warsztaty staramy się przybliżać historię naszego regionu w przyjemniejszy i przystępniejszy sposób - wyjaśnia pani Joanna. - Pokazujemy, że muzeum to nie tylko smutne gabloty z zabytkami, ale że można się tu czegoś dowiedzieć oraz sprawdzić swoje umiejętności - dodaje.

  - Ja jestem już na tych zajęciach po raz drugi, więc postanowiłam spróbować ulepić coś trudniejszego - mówi Sandra. Za pierwszym razem poznawała podstawowe techniki i lepiła proste naczynia. - Tym razem spróbuję wykonać herb Elbląga - planuje. Jak tłumaczy, potrzeba do tego dużo precyzji. W pracy posiłkuje się zdjęciem miejskiego herbu, które wykonała telefonem komórkowym.

  Obecne warsztaty to także dla Amelii druga przygoda z ceramiką. - Najbardziej podobają mi się zdobione naczynia, jak na przykład to - wskazuje na misę, którą oplatają dwie jaszczurki. - Na dzisiejszych zajęciach spróbuję wykonać taką jaszczurkę albo może nawet smoka... - zastanawia się.

  - Jeśli chodzi o glinę, to na naszych warsztatach powstają w rękach dzieci różne cuda - uśmiecha się pani Joanna. Prowadząca zajęcia stara się nauczyć  uczestników wykonywania pewnych konkretnych rzeczy. - Potem jednak pozawalamy na dowolność.

  - Ja zbuduję talerz albo miskę, albo kielich - rzuca pomysłami Paula, dla której jest to pierwsze spotkanie z gliną.

  Jak wyjaśnia J. Fonferek, w całej inicjatywie chodzi również o to, aby wyciągnąć dzieci z domu i aby uczyły się przez zabawę. - A i my, jako muzeum, chcemy być też bardziej przystępni dla najmłodszych - dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół