• facebook
 • rss
 • Elbląg poznał w latach 70-tych

  ab

  dodane 12.09.2016 14:50

  Zmarł projektant odbudowy Starego Miasta w Elblągu.

  11 września zmarł prof. Ryszard Semka. Miał 90 lat.

  Prof. Semka był współautorem pomnika Ofiar Grudnia ’70. Zaprojektował odbudowę Starego Miasta w Elblągu.

  W wyniku walk Armii Czerwonej z niemieckim okupantem w lutym 1945 roku elbląskie Stare Miasto zostało zniszczone w 90 procentach. Decyzję o rozebraniu pozostałych ruin podjęto w 1947 roku. Cegły przewieziono do odbudowywanej po powstaniu Warszawy oraz Trójmiasta.

  W 1975 roku do Elbląga z Trójmiasta przyjechała Maria Lubocka-Hoffmann. Było to tuż po obronie dyplomu z historii sztuki. W tym też roku Elbląg został miastem wojewódzkim. Kobiecie nie obce były starania o odbudowę starówki. To ona zadecydowała, że kamienice nie będą wiernie rekonstruowane.

  Tego samego roku zorganizowano seminarium, na które zaproszono specjalistów z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (prof. Ryszard Semka), z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej (prof. Wiesław Anders) i z Miastoprojektu (dr Szczepan Baum).

  Na seminarium SARP-u postanowiono stworzyć nowy plan szczegółowego zagospodarowania Starego Miasta. Realizacja projektu trwała trzy lata.

  Generalnymi projektantami Starego Miasta zostali Szczepan Baum i prof. Semka. Pod ich okiem nad planami kamienic pracował Zespół Autorskich Pracowni Architektonicznych w Gdańsku.

  W czasie prac projektanci dbali o zachowanie historycznego układu ulic, historycznej zabudowy frontowej z przedprożami i podziałem na kamienice, liczby kondygnacji, ceramicznego pokrycia dachów, funkcji mieszkalno-usługowej.

  Odbudowa Starego Miasta w Elblągu rozpoczęła się w latach 80. Baum i Semka zaprojektowali ponad 140 elewacji elbląskich kamieniczek.

  Ryszard Semka studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dyplom obronił w Katedrze Architektury Monumentalnej. Był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych).
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół