• facebook
 • rss
 • Rozmowy o przeszłości

  ab

  dodane 16.11.2016 15:00

  Historycy mówiąc o Elblągu często pomijają okres od II pokoju toruńskiego do I rozbioru Polski.

  W środę w bibliotece elbląskiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Rozmowy o przeszłości mojego miasta”. W konferencji „Tworzenie się  polskiej państwowości w krzyżackich Prusach. W 550. rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego” wzięli udział historycy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

  Jacek Nowiński, dyrektor biblioteki elbląskiej, „kuratorem pamięci” o II pokoju toruńskim nazwał Piotra Żuchowskiego, doradcę Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga, byłego wiceministra kultury. Polityk we wstępie konferencji przypomniał przygotowania do Europejskich Dni Dziedzictwa w Elblągu. Jednym z elementów tego typu spotkań jest folder, w którym opisuje się historię miejsca, w jakim dni się odbywają.

  - Bardzo dobitnie to zapamiętałem. Recenzując ten folder zauważyłem rzecz, która mnie zdumiała - przypomniał. Jak przypomniał z folderu można było się dowiedzieć o Truso, okresie krzyżackim i… od razu o wydarzeniach z XIX wieku. Pominięte zostały trzy istotne wieki z historii miasta - pomiędzy II pokojem toruńskim, a I rozbiorem Polski

  - Podobnie jest w podręcznikach do historii. W nich także za dużo nie znajdziemy o tym okresie - zwrócił uwagę Żuchowski.

  Jak zaznaczają historycy Elbląg odegrał ważną rolę w tworzeniu się opozycji antykrzyżackiej w Prusach, o czym świadczy choćby fakt, że to właśnie w Elblągu na zjeździe ziem i miast pruskich podjęto 21 lutego 1440 r. decyzję o utworzeniu tej organizacji, której Elbląg stał się jednym z najaktywniejszym członkiem.

  Prof. dr hab. Wiesław Długokęcki w referacie „Polityczne plany Starego Miasta Elbląga u schyłku panowania krzyżackiego i w czasie wojny trzynastoletniej” zwrócił uwagę, że wydarzenia sprzed ponad 500 lat w obecnych czasach mogą dziwić. Prelegent nazwał je „fenomenem historycznym”.

  - Niemieckie elity polityczne Prus Krzyżackich, mieszczaństwo wielkich miast i rycerstwo wypowiedziały posłuszeństwo swojemu suwerenowi - niemieckiemu zakonowi rycerskiemu. Zwróciły się o pomoc - w celu usunięcia tego zwierzchnictwa - do króla Kazimierza Jagiellończyka - powiedział prof. Długokęcki. 

  - Dzisiaj - po wojującym nacjonalizmie II połowy XIX i I połowy XX wieku - takie zdarzenie wydaje nam się nieprawdopodobne. Wtedy jednak ludzie myśleli inaczej. Nie tylko kategoriami narodowymi, ale kategoriami politycznymi, stanowymi.

  Kazimierz Jagiellończyk nadał nowe przywileje Elblągowi, w tym tzw. „wielki przywilej”, którego efektem był rozrost terytorialny miasta i rozszerzenie jego uprawnień samorządowych.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ELBLĄG, HISTORIA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół