• facebook
 • rss
 • Św. Mikołaj patronem Elbląga

  Agata Bruchwald

  dodane 06.12.2016 22:30

  Zdecydowała o tym 6 grudnia podczas uroczystej sesji elbląska Rada Miejska.

  „Duchowieństwo i wierni Elbląga od wieków otaczają szczególną oraz trwałą czcią św. Mikołaja Biskupa, sławnego z powodu jego świętości i skutecznego wstawiennictwa przed Bogiem” - czytamy w pierwszych słowach dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  Z prośbą o uznanie św. Mikołaja patronem Elbląga do Stolicy Apostolskiej zwrócił się bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski.

  W dalszej części dekretu czytamy: „[Rzymska] Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień, udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka, biorąc pod uwagę to, co zostało jej przedłożone, potwierdza, że wybór i aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa. Ponadto Kongregacja wychodzi naprzeciw przedłożonym jej prośbom i uznaje św. Mikołaja patronem Elbląga”.

  Św. Mikołaja oficjalnie patronem Elbląga uznano 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

  - W maju Rada Miejska wyraziła wolę, by przyjąć za patrona św. Mikołaja, a decyzja Stolicy Apostolskiej zapadła na tyle szybko, że możemy to uroczyście ogłosić dziś, 6 grudnia - powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

  Otrzymany z Watykanu dekret odczytano po łacinie i po polsku.

  Wieczorem w katedrze św. Mikołaja została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, a homilię wygłosił ks. prof. Wojciech Zawadzki.

  - Trudno o lepszego patrona dla ludzi żyjących w bliskości wody - powiedział w homilii ks. Zawadzki. - Św. Mikołaj był i jest patronem miasta Elbląga. Dodał, że 6 grudnia zostało zatwierdzone to, co w wymiarze duchowym było uznawane przez ponad 700 lat.

  Także 6 grudnia prezydent Wróblewski wraz z dziećmi zapalił lampki na choince stojącej przed katedrą.

  Na scenie kolędy zaśpiewał chór Alta Trinita. Wystąpiły również dzieci z przedszkola im bł. Franciszki Siedliskiej oraz zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 19.

  Przed Ratuszem Staromiejskim na dzieci czekał Mikołaj ze słodyczami. Najmłodsi mieli okazję, by przekazać mu list z prośbą o prezenty.

  W czasie zabawy obecni byli również motocykliści, którzy tradycyjnie tego dnia odwiedzają z upominkami dzieci przebywające w elbląskich szpitalach. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół