• facebook
 • rss
 • Dzielmy się Ewangelią

  red.

  dodane 02.01.2017 15:55

  Rozpoczynający się rok 2017, w kościele katolickim będziemy przeżywać pod hasłem "„Idźcie i głoście” [por. Mk 16, 15]. W związku z tym kuria Diecezji Elbląskiej przedstawiła ramowy plan działania na nadchodzące 12 miesięcy.

  "Potrzebna jest koordynacja działań duszpasterskich. Po konsultacji z Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego oraz Przełożonymi zgromadzeń męskich [kan. 394 KPK], przedkładam duchownym i świeckim, zaangażowanym w pracę apostolską w diecezji, zarys programu pastoralnego na 2017 rok" - napisał biskup elbląski Jacek Jezierski.

  Jak podkreśla biskup Jacek, ogólnopolski program duszpasterski na rok 2017 kładzie nacisk na trzy elementy: powstawanie i działanie grup i kręgów biblijnych czyli dzielenie się Ewangelią, systematyczną pracę w małych wspólnotach z Pismem Świętym oraz na katechezę biblijną dla lepszego poznawania słowa Bożego.

  "Symbolem programu duszpasterskiego jest miejsce głoszenia Ewangelii w świątyni: ambonka i kazalnica [tradycyjna ambona]. W kościołach o zabytkowym wystroju warto pomyśleć o fachowej renowacji ambony" - przypomina biskup Jacek.

  Kolejną z propozycji na rozpoczynający się rok jest utworzenie tzw. mostów modlitewnych. Władze naszego lokalnego kościoła proponują, aby takie mosty, czyli partnerstwa parafii zawiązywały się pomiędzy katolickimi parafiami w Rosji i diecezji Elbląskiej.

  Kolejną z propozycji, którą podkreśla biskup jest wsparcie dla Caritas. Chodzi o akcję pomocy "rodzina rodzinie". "Ma to być pomoc konkretnej rodzinie chrześcijańskiej w Syrii i Libanie" - czytamy w liście biskupa.

  W tym samym piśmie kuria wymienia również kilka ważnych rocznic jakie przeżywać będziemy w 2017 roku. Są to m.in: 25-lecie powstania diecezji elbląskiej,  30. rocznica utworzenia sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej, 500-lecie reformacji i jej rozwoju w Pomezanii, Elblągu, na Żuławach, 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 100-lecie objawień fatimskich, 140-lecie objawień gietrzwałdzkich, 100-lecie śmierci bł. Karola de Foucauld, 100-lecie śmierci św. brata Alberta, 250. rocznica kanonizacji św. Józefa Kalasancjusza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół