• facebook
 • rss
 • Nowy szef Sztabu Generalnego

  łs, mon.gov.pl

  dodane 01.02.2017 12:40

  Były dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył dziś akt mianowania na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałowi broni Leszkowi Surawskiemu.

  Pochodzący z Gołdapi gen. Surawski w latach 2012-2016 był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Jednocześnie prezydent odwołał dotychczasowego szefa SGWP gen. Mieczysława Gocuła, który odchodzi na emeryturę.

  - Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, to bardzo odpowiedzialna misja. W polskim wojsku dzieje się wiele zmian, oprócz modernizacji, jesteśmy w trakcie układania nowej struktury kierowania i funkcjonowania. Struktury, w której chciałbym, aby szef Sztabu Generalnego zajął pozycję silniejszą niż do tej pory. (…) To pańskie doświadczenie życiowe, doświadczenie wojskowe, doświadczenie bojowe powoduje, że z całą powagą mogę powiedzieć, że jest pan doświadczonym żołnierzem - powiedział prezydent Duda zwracając się do nowo mianowanego dowódcy.

  Uroczysta ceremonia przekazania obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odbyła się na dziedzińcu tej instytucji w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który w swoim wystąpieniu podkreślił jaką prawdziwą rolę powinien pełnić sztab generalny. - Powinien on być umysłem, sercem i ośrodkiem decyzji Wojska Polskiego - podkreślił minister.

  Na zakończenie swojego przemówienia minister wyraził nadzieję, że armia polska pod dowództwem generała Surawskiego spełni wszystkie nadzieje jakie są w niej pokładane. - Przyszłe zdania będą jeszcze bardziej wymagające, a Sztab Generalny Wojska Polskiego będzie miał w tych czasach bardzo duże znaczenie - zakończył minister.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół