• facebook
 • rss
 • Wyjść z rutyny

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 24.06.2017 20:20

  Za nami II sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej.

  - Zastanawiamy się po co synod? Chcemy wydobywać to, co jest autentyczną tradycją apostolską, ewangeliczną - mówił w homilii bp Jacek Jezierski. - Pragniemy dzisiaj rozpocząć nasze ludzkie, chrześcijańskie, kościelne zadanie. Próbujemy opisać otaczający nas świat tam, gdzie mieszkamy, pracujemy, uczymy się, studiujemy. Próbujemy opisać otaczający nas świat w tej godzinie. Zrozumieć go i uchwycić naszą powinność.

  - Potrzebujemy nawrócenia i odnowy naszej mentalności oraz przyzwyczajeń. Nie chodzi o zwykły lifting i makijaż, ale o wyjście z rutyny, schematycznego zachowania - zaznaczył biskup elbląski.

  II sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej odbyła się w sobotę 24 czerwca w Kwidzynie. Ojcowie i matki synodalne - księża, osoby konsekrowane oraz świeckie spotkały się w sali kinoteatru, gdzie odbyły się synodalne obrady. Komunikaty informujące o pracach poszczególnych komisji przedstawili ich przewodniczący.

  - Obecność w tym symbolicznym miejscu - dawnej stolicy diecezji Pomezanii - w przededniu rocznicy śmierci bł. Doroty z Mątów, która właśnie tutaj przeżywała swoje niezwykłe doświadczenia mistyczne, stanowią dla nas dodatkowy dar, a zarazem wezwanie do zaangażowania się z całym sercem w to wyjątkowe, historyczne wydarzenie, jakie stanowi I synod diecezji elbląskiej - powiedział ks. prof. Marek Karczewski, przewodniczący komisji projektu kościelnej odnowy. 

  Komisja - jak zrelacjonował jej przewodniczący - zajęła już się m.in. kwestią nowej ewangelizacji, działalnością ruchów religijnych, w szczególności ich relacją do życia religijnego parafii. Omówiono także zastosowanie środków masowego przekazu i elektronicznych w pracy duszpasterskiej. Zajęto się zebraniem informacji o formach duszpasterstwa parafialnego oraz działalnością ekumeniczną.

  - Dyskusja na temat niektórych kwestii wymaga dalszych refleksji i rozeznania. Niekiedy także przeprowadzenia akcji informacyjnych w parafiach w formie ankiety - poinformował ks. prof. M. Karczewski.

  Obrady poprowadził ks. prof. Stefan Ewertowski, sekretarz I synodu diecezji elbląskiej. Obrady zakończył wykład ks. dr Zbigniewa Grochowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół