• facebook
 • rss
 • Na Jasną Górę rowerem

  Agata Bruchwald Agata Bruchwald

  dodane 18.07.2017 16:50

  W tym roku pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „…i Ja was posyłam”.

  30 lipca o godz. 17 w parafii św. Jerzego w Elblągu spotkają się osoby biorące udział w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę. W czasie spotkania przedpielgrzymkowego omówią najważniejsze kwestię odnośnie do trasy.

  W drogę wyruszą 5 sierpnia sprzed kościoła Miłosierdzia Bożego w Elblągu tuż po Mszy św. o godz. 7. Przewodniczyć jej będzie bp Jacek Jezierski. Do Częstochowy pojadą sześć dni. Pierwszego dnia dotrą do Susza.

  Tam do pielgrzymki dołączą osoby z Susza, Prabut, Kwidzyna, Iławy i Ząbrowa.

  - Ludzie decydują się wziąć udział w pielgrzymce rowerowej, bo trwa krócej niż pielgrzymka piesza. Dla tych, którzy mają ograniczony urlop, jest to bardzo ważne - tłumaczy Aleksandra Kaczmarska, kwatermistrz.

  W tym roku pielgrzymka rowerowa z Elbląga na Jasną Górę wyruszy po raz ósmy. Jej pomysłodawcą i twórcą jest ks. Krzysztof Sękuła, proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Ryjewie. Dziennie pątnicy pokonują ok. 70 kilometrów. Modlą się w czasie postojów. Wtedy też poznają się i odpoczywają.

  Pielgrzymka rowerowa to świetna alternatywa także dla tych, którzy nie dadzą rady iść przez dwa tygodnie, codziennie po wiele kilometrów.

  - Podróżowanie rowerem jest lżejsze - zauważa pani Aleksandra. - Choć nie dla wszystkich. Były u nas osoby, które przeszły z pielgrzymki pieszej. Wróciły do niej, nie dały rady tyle pedałować. - Staram się pomóc ks. Krzysztofowi w organizacji. Są to sprawy związane z logistyką i materiałami niezbędnymi w organizacji i funkcjonowaniu pielgrzymki - wymienia Jarosław Sieciński, który pielgrzymował już pięć razy.

  Jadąc na Jasną Górę, grupa nawiedza także i inne sanktuaria. Pielgrzymi są u św. Wojciecha w Świętym Gaju, św. Antoniego w Suszu, bł. księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku. W ubiegłym roku po raz pierwszy byli w sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich.

  - Każdego roku należy pojechać i zobaczyć trasę. Nigdy nie jest tak samo. Zmiany wiążą się z remontami, przebudową dróg - zaznacza pan Jarosław.

  - W tym roku drogę pielgrzymki przejechał na początku czerwca ks. Krzysztof z pilotem głównym, Mariuszem. Zmiany są niewielkie, nie wpływają na długość odcinków. Wszystko jest jak w zegarku.

  - Nie ma możliwości, żeby pomylić drogę. Pierwszą grupę zawsze prowadzi ks. Krzysztof - trasę zna bardzo dobrze. Przewodnicy pozostałych grup wcześniej dostają opisy, mogą się z nimi zapoznać. Większość z nich jedzie po raz kolejny, a pilotów mamy „ogarniętych” - przekonuje pilot.

  Pielgrzymi tworzą wspólnotę. Ona zaś niepowtarzalną atmosferę. Wszyscy sobie pomagają.

  - W czasie pielgrzymowania na rowerze jest to bardzo widoczne. Czasami są fragmenty drogi, kiedy podjechać jest bardzo ciężko. Wtedy ta pomoc jest najbardziej zauważalna. Pielgrzymi są w różnym wieku. Nikt na nikogo nie warczy, nie ma pretensji, że opóźnia - zaznacza pani Aleksandra.

  Pątnicy pielgrzymują w stałych, 15-osobowych grupach. W czasie tygodnia w trasie poznają się bardzo dobrze. Zawiązują się przyjacielskie relacje, czasem znajomości te kończą się nawet… ślubem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół