• facebook
 • rss
 • Powiernicy rekluzy

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 19.09.2017 15:10

  Gdyby nie dwaj rycerze krzyżaccy, dzieje bł. Doroty pewnie nie byłyby w ogóle znane.

  Dziś o godzinie 19. w Kwidzynie odbędą się uroczystości upamiętnienia 600. rocznicy śmierci spowiedników błogosławionej Doroty. Msza św. w intencji zmarłych członków zakonu krzyżackiego o. Jana z Kwidzyna OT i o. Jana Rymana OT odprawiona zostanie w katedrze św. Jana Ewangelisty.

  To właśnie ci dwaj kapłani mieli duży wkład w spisanie i przekazanie dziejów życia błogosławionej Doroty, oraz w wyniesieniu jej na ołtarze.

  Ojciec Jan z Kwidzyna był kierownikiem duchowym Doroty do 1391 roku, aż do jej śmierci 25 czerwca 1394.

  Jego poparcie, uratowało ją od formalnego oskarżenia o herezję przez duchowieństwo gdańskie. Kapłan był przy niej w trakcie dokonywania najważniejszych wyborów życiowych.

  Chodziło o umożliwienie Dorocie zamieszkania w rekluzorium przy kwidzyńskiej katedrze. Hierarchowie z północy Polski nie byli wówczas przychylni takim radykalnym krokom.

  Jednakże o. Jan dzięki swojej wieloletniej posłudze w Pradze, gdzie był. m.in. kanonikiem kapituły Wszystkich Świętych, miał okazję poznać i zrozumieć te nowatorskie wówczas formy pobożności. Jego zabiegi i wsparcie umożliwiły Dorocie wejście i życie w pustelni.

  Drugi ze spowiedników o. Jan Ryman pochodził z Dzierzgonia. Ojciec Jan nie tylko wysłuchiwał spowiedzi Doroty, ale pomagał w spisywaniu jej objawień. Sam napisał jedno dzieło poświęcone błogosławionej, oraz drugie wspólnie z Janem z Kwidzyna.

  - Te dzieła są bardzo ważne dla badaczy postaci rekluzy z Kwidzyna, bo poza jej biogramem, kreślą sylwetkę duchową, opisują jej stany i przeżycia nadzwyczajne, ale co niezmiernie ważne, ukazują także szerszą perspektywę historyczno-teologiczną - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor archiwum diecezji elbląskiej.

  Obydwaj spowiednicy byli po śmierci Doroty gorącymi orędownikami jej kanonizacji. Jan z Kwidzyna był autorem wielu listów propagujących kult Doroty, zarówno na potrzeby procesu w kurii rzymskiej, jak i dla znanych ówczesnych teologów.

  Spowiednicy błogosławionej Doroty zmarli w odstępie około dwóch tygodni. O. Jan Reyman 4 września 1417 roku, a o. Jan z Kwidzyna 19 września 1417.

  Ich śmierć nie zakończyła jednak starań o wyniesienie Doroty na ołtarze. Dzieła spisane przez krzyżackich spowiedników stały się inspiracją do dalszych badań i uznania kultu Doroty. Dokonał tego papież Paweł VI ponad pół wieku później.

  Od 1976 roku Dorota z Mątów czczona jest w Kościele katolickim jako błogosławiona, a w Niemczech uznawana jest za świętą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół