• facebook
 • rss
 • Znamy miejsce przekopu Mierzei Wiślanej

  red.

  dodane 19.10.2017 10:40

  Nowy kanał, który ma powstać, to jedna z największych polskich inwestycji w żeglugę w ostatnich latach.

  M. Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformował, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie w Nowym Świecie, w gminie Sztutowo. Informację tę podał w czasie 30. sesji Rady Miejskiej obecnej kadencji samorządu.

  Przy wyborze miejsca pod uwagę brane były także takie miejscowości, jak Przebrno, Piaski i Skowronki. - Budowa kanału jest jednym z priorytetów naszego ministerstwa i rządu - zapewnił minister Gróbarczyk. - Projekt programu wieloletniego jest zatwierdzony i w tym zakresie nie przewidujemy żadnych zmian.

  - Została podpisana i funkcjonuje już tzw. specustawa uchwalona przez Sejm, w tej chwili jest wykonywana cała dokumentacja dotycząca tej inwestycji - mówił wcześniej Jerzy Wilk, poseł ziemi elbląskiej. Jak wyjaśniał, ewentualne miejsca przekopu zostały dokładnie przebadane przez naukowców, ustalone i uzgodnione z ministerstwem. - Wierzę w to, że zgodnie z harmonogramem, w przyszłym roku na jesieni pierwsze koparki rozpoczną pracę przy realizacji tej inwestycji - mówił poseł Wilk.

  J. Wilk ocenił, że budowa przekopu to najlepsza inwestycja dla naszego regionu od setek lat. - Od dawna nikt nie wymyślił lepszej strategii dla naszego miasta. Kanał będzie oknem na świat dla Elbląga i wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Będziemy się rozwijali, a kanał żeglugowy przetrwa wieki - podkreślał poseł. - Będzie też wielką atrakcją turystyczną dla wszystkich mieszkańców Polski, którzy będą podziwiali, jak Elbląg został udostępniony jako port morski całemu światu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół