• facebook
 • rss
 • Wdzięczni w dzień jubileuszu

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 25.10.2017 15:20

  Elbląskie seminarium rozpoczyna 25 rok działalności.

  - Jezus powinien być centrum życia każdego chrześcijanina, a szczególnie życia alumna seminarium duchownego - mówił biskup Jacek Jezierski w homilii, podczas Mszy Świętej inaugurującej nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.

  Jako wyjątkowo wartą naśladowania cechę Chrystusa, biskup Jacek zwrócił uwagę na tę wymienianą w proroctwie Izajasza. - On nie złamie trzciny nadłamanej i nie zgasi knotka o nikłym płomyku - cytował kapłan. Jak podkreślał z tych wersetów wyłania się obraz duchowy sługi Boga. - Nie jest on propagandystą, nie potrzebuje rozgłosu czy autoreklamy. Cechuje go łagodność i delikatność - wskazywał alumnom biskup Jezierski.

  Rozpoczynający się właśnie rok akademicki 2017/2018, jest dla elbląskiego WSD, również rokiem jubileuszu. Uczelnia rozpoczyna właśnie swój 25. rok działalności. - 25 lat istnienia to zobowiązuje - mówił ks. Sławomir Małkowski, rektor WSD w Elblągu.

  - Pragniemy ten rok przeżywać jako rok wdzięczności - podkreślał. W ocenie rektora dziś we współczesnym społeczeństwie da się zaobserwować, że nawet chrześcijanie są niezadowoleni ze swego życia i z tego powodu pielęgnują w sercu żal, rozczarowanie i gniew. - Wówczas ciężko wzbudzić sobie wdzięczność, a wdzięczność jest fundamentem naszego życia chrześcijańskiego - mówił ks. Małkowski. - A kto nie potrafi dziękować ludziom, nie potrafi też dziękować Bogu.

  Zaproszeni na inaugurację goście podkreślali istotę ważności seminarium dla naszego regionu. - Elbląskie WSD to bardzo ważne miejsce na mapie intelektualnej naszego województwa - zauważał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - Jako świecki chciałbym wam podziękować za waszą duchową pracę oraz intelektualny ferment jaki wprowadzacie. Ale jednocześnie chciałbym poprosić, abyście wykorzystali ten czas studiów w seminarium na najlepszą formację. Po to, aby służyć nam świeckim, nie jako koledzy, ale kapłani - latarnie morskie, drogowskazy na drodze do prawdy i mądrości - zwracał się do alumnów.

  Z taką oceną zgadzał się Maciej Romanowski, starosta elbląski. - Potrzebni są nam nauczyciele wiary, bo we współczesnym świecie bardzo trudno jest się poruszać, za jej wskazaniami, także nam politykom - mówił.

  Na pierwszym roku studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu rozpoczęło sześciu studentów: Piotr Kreczman, Krzysztof Gniotek, Przemysław Oganowski, Mateusz Kazimierczak, Paweł Grzona, Szymon Guziński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół