• facebook
 • rss
 • Biały orzeł walczy do końca

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 10.11.2017 12:00

  To jeden z najważniejszych symboli naszego kraju.

  Wokół białego orła krążą trzy czarne ptaki. Dziobią go, szarpią i poszturchają. Choć walczy dzielnie nie ma szans wobec liczebnej przewagi. Orzeł zmaga się z wrogami w zupełnej ciszy, co pewien czasu upada i wówczas słyszymy głos narratora: "I rozbiór Polski", "II rozbiór Polski". Gdy próbuje powstać, wówczas rozlega się: "Powstanie Kościuszkowskie", "Powstanie Listopadowe", "Powstanie Styczniowe".

  Ostatecznie orzeł pada, a czarne ptaki pastwią się nad jego ciałem. Po pewnym czasie jednak zaczynają się bić między sobą. Odwracają uwagę od orła i dzięki temu ten powstaje, a widzowie słyszą: "11 listopada 1918 roku". W tak symboliczny sposób dzieci z Przedszkola bł. Franciszki Siedliskiej przedstawiły dziś dzieje Polski od jej upadku pod koniec XVIII wieku, aż do odrodzenia po I wojnie światowej.

  - Biały orzeł w koronie, ze złotymi szponami i złotym dziobem, spoglądający w prawą stronę, jest jednym z trzech najważniejszych symboli naszego kraju - tłumaczyła dziś Ania, z grupy "Aniołków", podczas akademii upamiętniającej 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Pozostałe symbole to flaga biało-czerwona, oraz Mazurek Dąbrowskiego - uzupełniały już wspólnie przedszkolaki.

  W ramach tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości dzieci z tej katolickiej placówki przygotowały nie tylko przedstawienie. Wszystkie grupy wykonały również albumy przedstawiające najważniejsze wydarzenia historyczne, które co roku świętujemy w naszej ojczyźnie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół