• facebook
 • rss
 • Wyścig światła z ciemnością trwa

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 21.12.2017 19:10

  Harcerze przekazali wiernym światło z miasta narodzenia Pańskiego.

  - Tu, na ziemi, cały czas trwa wyścig światła z ciemnością. Jeszcze przez krótki czas ta ciemność będzie wzbierała, aż do przesilenia w najkrótszy dzień w całym roku - mówił dziś ks. Marek Piedziewicz w homilii podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

  Podczas tej Eucharystii harcerze przekazali wiernym Betlejemskie Światło Pokoju. - Ta symbolika światła i ciemności jest niezwykle charakterystyczna dla okresu Adwentu i świąt Bożego Narodzenia, ale też dla tego, co dzieje się w sercu każdego z nas - dodał kapłan.

  Jak podkreślał, każdy z nas doświadcza także wewnętrznego wyścigu światła z ciemnością. - Adwent przeżyty z wiarą daje zwycięstwo światłu w duszy człowieka - podkreślił. - A jednocześnie ten czas i Boże Narodzenie przeżyte pobieżnie sprawiają, że ciemność pozostaje sama sobie, a Jezus jest niepotrzebny.

  Ks. Marek zwracał uwagę, że dziś często, słuchając w różnego rodzaju mediach o Bożym Narodzeniu, coraz rzadziej mówi się o Chrystusie. - W krajach zachodnich często dochodzi do tego, że w miejscach publicznych nie można stroić choinki czy stawiać żłóbków. Na szczęście u nas jest nie do pomyślenia - mówił.

  Zebrani w katedrze wierni usłyszeli również, że dziś często spotykamy się z postawą, iż można przygotowywać z wielką gorączką świąteczne dni, ale w ogóle nie przejmować się Jezusem Chrystusem. - Można cieszyć się blaskiem choinki, udekorowanych ulic i błyszczących ozdób, a mieć duszę pełną mroku, żyć w grzechu i nie chcieć nic z tym zrobić - zauważył ks. Piedziewicz. - W każdej jednak duszy jest iskra nadziei na poprawę. A z tej iskry może powstać ogień. Ogień, który ogrzewa, daje światło, daje życie.

  Dlatego też wymownym symbolem było dziś przekazanie przez harcerzy światła z Betlejem, które wierni zabrali do domów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół