Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tu rotmistrz wciąż żyje

Przedstawiciele szkół im. Witolda Pileckiego z całej Polski spotkają się w małej wiosce pod Morągiem.

IV Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego odbędzie się w tym roku 12 i 13 maja w Łącznie, małej miejscowości na Warmii. Honorowy patronat nad spotkaniem objął prezydent Andrzej Duda.

Będzie to największe z dotychczasowych spotkań. - Uczestniczyć w nim będą delegacje z 29 spośród 33 szkół imienia rotmistrza, które są w naszym kraju - mówi Dariusz Gościniak, dyrektor placówki w Łącznie.

Pierwszy zjazd szkół, którym patronuje Witold Pilecki, odbył się w Przodkowie na Pomorzu. - Było to w 2011 r., kiedy my jako szkoła byliśmy już po uchwale nadającej imię tego jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej oraz jedynego dobrowolnego więźnia obozu w Auschwitz - opowiada dyrektor. Wówczas na spotkanie przybyło kilka szkół z okolicy.

Drugie spotkanie odbyło się w Zabrzu. - Tam właśnie jest "szkoła matka" wszystkich szkół, jak ją nazywamy - tłumaczy Dariusz Gościniak. Dodaje, że jest to placówka, która już 20 lat temu jako pierwsza w Polsce przyjęła za patrona rotmistrza Pileckiego. - Właśnie wtedy, na tym spotkaniu, zrodził się pomysł, aby rozszerzyć formułę i spotykać się cyklicznie - dodaje. I tak z roku na rok w spotkaniach bierze udział coraz więcej szkół.

- Obecny zjazd organizujemy w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci żołnierzy wyklętych objętych patronatem prezydenta RP - wyjaśnia dyrektor.

Do Łączna przyjadą przedstawiciele placówek oświatowych różnego szczebla. Rotmistrz patronuje podstawówkom, gimnazjom, a także szkołom średnim. Będą również delegacje szkoły wyższej i przedszkola.

Gośćmi honorowymi zjazdu będą dzieci rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki. - Nasz kochana "pani Zosia", jak ją tutaj nazywamy, jest od początku z nami i zawsze jest dla nas ogromną radością móc ją tutaj gościć - dodaje dyrektor z Łączna.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy