Nowy numer 30/2021 Archiwum

65 lat przed Najświętszym Sakramentem przejdź do galerii

- Nasza s. Maria Benigna od Chrystusa Króla jest wielkim darem dla naszej wspólnoty zakonnej. Dziękujemy Bogu za jej piękne i długie życie - zapewnia s. Agnieszka.

Jadwiga Mikołajczak - s. Maria Benigna od Chrystusa Króla urodziła się 16 października 1923 roku w Inowrocławiu. Tam mieszkała do wybuchu II wojny światowej. W 1941 roku została wywieziona na roboty do Niemiec. Pracowała w dużym gospodarstwie ogrodniczym. Praca była ciężka, jedzenie skromne i często niewystarczające. Szef, zajmujący się polską młodzieżą był bardzo wymagający, ale sprawiedliwy. Dzięki pracowitości i moralnej postawie Jadwiga zyskała jego szacunek i zaufanie.

Lipiec 2013. S. Benigna musi zmierzyć się z ciężką chorobą - niedotlenienie. Bardzo cierpiała, także duchowo. Od tamtego czasu zakonnica nie wstaje z łóżka.

Choroba s. Benigny to także nowe doświadczenie dla całej wspólnoty zakonnej. Siostry musiały nauczyć się specjalistycznej opieki. Za klasztorne bramy przychodziły pielęgniarki i pokazywały im co po kolei robić. Najwięcej czasu s. Benignie poświęca s. Agnieszka.

- Starzy, doświadczeni ludzie bardzo często stają się ciepłymi źródełkami miłości dla innych. Bo pociecha, współczucie, czy zrozumienie okazane przez taką osobę, ma o wiele większą siłę przebicia, niż od innych. A miłość przez nich okazywana jest gorąca i mocna - w kontraście z ich słabością. Oni sami są niezwykle wrażliwi na miłość. Sędziwi ludzie mają także cenne doświadczenie życiowe, przez co mogą się dzielić z nami mądrością. My wszyscy bardzo ich potrzebujemy dla naszego szczęścia - tłumaczy s. Agnieszka.

W opiece nad s. Benigną siostrom pomagają lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy sklepu medycznego. Siostra Benigna jest im bardzo za to wdzięczna.

Obecnie dużą pomocą w pielęgnacji chorej jest podnośnik medyczny. Dzięki niemu s. Agnieszka może zawieść leżącą siostrę na tzw. chórek infirmeryjny, skąd widać monstrancję i można adorować Pana Jezusa. Ze względu na stan zdrowia s. Benigny nie jest jednak to zbyt częste.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama