Nowy numer 39/2023 Archiwum

Krzyż jest drogowskazem przejdź do galerii

Misjonarze Oblaci Maryi Niepalnej świętują 70-lecie obecności w Iławie.

Obecnie posługują w parafii Przemienienia Pańskiego. Uroczystości upamiętniające przybycie oblatów na ziemię iławską połączone zostały z rekolekcjami wielkopostnymi i z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego ze Świętego Krzyża.

Centralnym punktem obchodów 70-lecie obecności oblatów w Iławie była Msza św., której przewodniczył bp Jacek Jezierski.

- Wypada nam dzisiaj zatrzymać się przy krzyżu Jezusa Chrystusa, a właściwie przy Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym. Jemu człowiek i świat zawdzięcza wyrwanie ze stanu grzechu, uwolnienie od zła i zniewolenia nim oraz ocalenie życia przed śmiercią na zawsze - powiedział.

Bp Jacek Jezierski w homilii przypomniał, że każdy człowiek ma swój krzyż. Mają go także rodziny i narody.

- To jest jakiś ciężar, brzemię, które musimy - albo winniśmy nieść - przed którym nie wolno uciekać. Te nasze krzyże to ciężar, brzemię, zadanie, życiowe doświadczenie, cierpienie - wymieniał biskup elbląski. 

Zgromadzonym w świątyni wytłumaczył, że bez krzyża Jezusa Chrystusa nasze krzyże byłby jeszcze trudniejsze, mniej zrozumiałe. Czasami bezsensowne i beznadziejne. Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest punktem odniesienie i  oparciem dla człowieka. - Krzyż wskazuje drogę. Jest drogowskazem - zaznaczył bp Jezierski. 

W dalszej części homilii ksiądz biskup nawiązał do 70-lecia obecności oblatów w mieście.

- Ogarniamy myślą powojennych duszpasterzy parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie, ojców oblatów. Oni są obecni - najpierw przy białym - a następnie przy czerwonym kościele przez 70 lat. Wrośli w społeczność Iławy. Wspominamy wszystkich - żyjących i zmarłych, tych, którzy zapisali się dobrze i tych, którym się nie powiodło - mówił biskup elbląski i przypomniał, że w Iławie były także siostry zakonne. 

Bp Jezierski zaznaczył, że ojcowie oblaci przez minione dziesięciolecia wykonali ogromną pracę ewangelizacyjną w mieście. Towarzyszył temu niesprzyjający klimat polityczny.  

Czytaj także: 70 lat z oblatami

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast