Nowy numer 39/2023 Archiwum

Płyta królewskiego organmistrza

Odkrycie jest cenne nie tylko ze względu na postać, którą uwiecznia, ale i stan, w jakim się zachowało.

Sensacyjnego odkrycia dokonali pracownicy remontujący ścieżki w elbląskim parku Traugutta. Przypadkiem natrafili na doskonale zachowaną płytę nagrobną Eduarda Witteka, elbląskiego organmistrza z przełomu wieków XIX i XX. Dlaczego Wittek jest tak ważną postacią w dziejach Elbląga? – Przede wszystkim dlatego, że budował wysokiej jakości organy, a jego zakład był najstarszy z warsztatów organmistrzowskich we wschodnich Niemczech – opowiada historyk Bartosz Skop.

– Ponadto Wittek od 1906 r. posiadał tytuł Nadwornego Dostawcy Jego Wysokości Leopolda von Preußen. Wszystkie swoje papiery firmowe, jak również tabliczki znamionowe swoich organów sygnował herbem królewsko-książęcym. To było bardzo duże wyróżnienie – dodaje. Warsztat od swojego powstania w 1857 r. aż do 1939 r. (wpierw należał do braci Terletzkich, a od 1893 r. – do E. Witteka) zbudował w sumie ponad 540 organów. Miejsce odnalezienia płyty nagrobnej organmistrza nie jest przypadkowe. Dzisiejsze tereny parku Traugutta to dawny cmentarz nieistniejącego obecnie kościoła św. Anny. Znalezisko natychmiast trafiło do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. O tym, gdzie ostatecznie trafi płyta, zadecyduje konserwator zabytków.

Władze elbląskiego muzeum wyrażają nadzieję, że wzbogaci ona ich zbiory. Lech Trawicki, dyrektor placówki, wierzy, że tak się stanie, gdyż mówimy o znakomitej postaci, związanej właśnie z Elblągiem. Jak dodaje, płyta jest świetnie zachowana, co w przypadku takich obiektów należy do rzadkości. Przedstawiciele muzeum wyjaśniają, że pomnik jest nie tylko w bardzo dobrym stanie, ale jest też niezwykle interesujący, nie tylko ze względu na związaną z nim osobę, ale również na formę, która nie była do końca charakterystyczna dla czasów, w których żył Wittek. Na płycie znajdziemy m.in. wizerunek anioła grającego na organach, co jest nawiązaniem do rzemiosła zmarłego, oraz także np. faksymile podpisu mistrza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast