Rozważania do tegorocznego nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które odbyło się na ulicach Elbląga, przygotował ks. dr hab. Marek Karczewski, prof. UWM, rektor WSD.
Stacja VIII - Jezus pociesza płaczące niewiasty
Z Ewangelii według św. Łukasza:
Szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: "Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!"
Bóg obdarzył kobietę sercem wrażliwym i czułym. Płacz jest wyrazem współczucia i wzruszenia. Jednak w perspektywie biblijnej najbardziej twórczy jest płacz, który rodzi się ze świadomości własnych braków i błędów. Płacz nad sobą, nad własnym małżeństwem i rodziną, nad własnym kapłaństwem może być znakiem odrodzenia i nadziei. Panie udziel nam daru szczerego żalu za grzechy, które nas szpecą i oddzielają nas od Ciebie.
Stacja IX - Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem
Z Księgi proroka Izajasza:
Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego.
Obraz utrwalony na Całunie Turyńskim sugeruje, że w wyniku kompletnego rozbicia stawu kolanowego jedna noga Jezusa stała się krótsza. Taki mógł być jeden ze skutków gwałtownych upadków pod ciężarem krzyża. Jezu okaleczony i słaby polecam Ci wszystkich chorych. Naucz mnie także właściwej relacji do osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Naucz mnie kochać każdego bliźniego takim jakim jest.