• facebook
 • rss
 • "Zwyczajny" święty

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 20.11.2017 14:20

  - Myślę, że pod jego życiorysem mogłaby się podpisać większość z nas - mówi ks. Mateusz Turkowski o patronie dzisiejszego dnia.

  - Wszyscy możemy być świętymi Rafałami - mówił ks. Mateusz Turkowski MIC, podczas dzisiejszych uroczystości odpustowych w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Jak podkreślał kapłan, nie każdy człowiek może pójść radykalną drogą jak np. święty Franciszek, rzucić wszystko i żyć z tego co ześle mu pan Bóg.

  - Gdybyśmy dziś np. wszyscy zaczęli żebrać to niezłe zamieszanie wywołali byśmy tym na świecie - uśmiechał się kapłan. - Ta droga do świętości też jest dobra, ale dla nielicznych. Dla nas zwykłych ludzi może bardziej odpowiednia być droga świętego Rafała Kalinowskiego.

  Jak przypominał ks. Turkowski, patron dzisiejszego dnia w swoim życiu nie doświadczył nagłego nawrócenia, nie miał doświadczeń mistycznych, nie przeżywał ekstazy. - Myślę, że pod jego życiorysem, jego dojrzewaniem do świętości mógłby podpisać się każdy z nas. Bo to był taki zwykły życiorys, można powiedzieć, że Rafał Kalinowski był "zwykłym" świętym. O ile tak można powiedzieć, gdyż każdy święty jest niezwykły - dodawał.

  Mama świętego Rafała zmarła krótko po jego narodzinach. Podobnie kolejna żona jego ojca. - To musiało odcisnąć na nim jakieś piętno. Tak samo każdy z nas nosi podobne piętno. Czy to trudna sytuacja w rodzinie, czy może utrata kogoś bliskiego czy też choroba - wyliczał ks. Mateusz.

  Podobnie dalsze jego życie było równie zwyczajne. Studia, służba w wojsku. Nie pojawia się nic gwałtownego.

  - Sam Rafał mówił o sobie, że czuł przez ten czas w swoim wnętrzu impuls pobożności. Choć przez pewien czas zaniedbał te zewnętrzne jej wyrazy, zaniedbał sakramenty, przez 10 lat nie przystępował do sakramentu spowiedzi - przytaczał fakty z życia świętego kapłan.

  - Któż z nas tak też nie robił? Kto z nas po rekolekcjach nie miał postanowienia poprawy, a potem nic z tego nie wynikało? - pytał.

  - Można powiedzieć, że z Rafała Kalinowskiego był taki sam marny materiał na świętego jak i z każdego z nas. Ale to co potrafił on zrobić to wniknąć w samego siebie, być szczerym i uczciwym wobec samego siebie. Dzięki temu potrafił zdać sobie sprawę, że cokolwiek czyni na tym świecie będzie ciągnęło za sobą rozczarowanie.

  Dlatego święty Rafał przywdziewa habit karmelitański. - Stało się tak m.in. dlatego, że zrozumiał, że choć człowiek może czynić rzeczy wielkie, zawsze będzie odczuwał pewien głód. Głód, który może zaspokoić tylko stała obecność przy Panu Bogu.

  - Dziś wy macie parafię tego właśnie patrona, kościół, sakramenty, różaniec i wspólnotę. Możecie zaspokajać ten głód kiedy tylko potrzebujecie - podsumowywał kapłan.

  Dzisiejsze uroczystości odpustowe zainaugurowały obchody 25-lecia istnienia parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu. Parafię erygowano 16 listopada 1993 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół