Nowy numer 04/2020 Archiwum

Kapłan z żelaza

Przypominamy fragmenty artykułu, który powstał w związku z 65. rocznicą kapłaństwa ks. infułata Mieczysława Józefczyka.

Nie ma chyba w naszym mieście osoby, która nie znałaby osoby ks. infułata Mieczysława Józefczyka. (...)

- To jest kapłan, który był zawsze dla nas punktem odniesienia we wszystkich sprawach - wspomina pan Jarosław Nikielewski, który był ministrantem i lektorem, w czasie gdy ksiądz Józefczyk pełnił funkcję proboszcza w katedrze św. Mikołaja. - Kiedy zaczynaliśmy ministranturę w drugiej klasie podstawówki naszym bezpośrednim opiekunem był inny kapłan, ale ksiądz Mieczysław, był od początku dla wszystkich ogromnym autorytetem - dodaje.

Kiedy przybywał do Elbląga mógł się już poszczycić wspaniałą kartą. -  Już bowiem w 1943 roku został przyjęty w szeregi Armii Krajowej. Był także uczestnikiem walk Powstania Warszawskiego. Członkiem niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej - wymienia ks. prof. Wojciech Zawadzki, historyk, znawca dziejów naszego miasta. - Za działalność konspiracyjną ksiądz Mieczysław przeżył w 1953 roku próbę zamachu na życie zorganizowaną przez UB. Od 1945 roku był związany z kultywującą tradycje patriotyczne i chrześcijańskie Warmińsko-Mazurską Chorągwią Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. To wszystko zdarzyło się jeszcze przed przybyciem do nas - opowiada ks. profesor.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama