GN 24/2021 Archiwum

Wydarzyło się w 2016

Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w naszej diecezji w mijającym roku.

Ruszył synod

17 września uroczystą Mszą św. w katedrze św. Mikołaja zainaugurowano I Synod Diecezji Elbląskiej. Według bp. Jacka Jezierskiego, synod w diecezji może przyczynić się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. Ma on także uporządkować przepisy prawa partykularnego, nakreślić wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy. Do prac synodalnych bp Jezierski zaprosił przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów.

I Synod Diecezji Elbląskiej

Wnosimy nowe spojrzenie

Dojrzali w wierze i życiu

 

KSM skonsolidowany

Przedstawiciele Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży z naszej diecezji zgromadzili się w Iławie, przy parafii św. Brata Alberta, aby spośród siebie wybrać zarząd oraz zawiązać struktury, które pokierują stowarzyszeniem. Wcześniej w diecezji elbląskiej działały oficjalnie cztery KSM-y, lecz nie były ze sobą w żaden sposób związane. Prezesem ogólnodiecezjalnych struktur została wybrana Maria Dembińska, dotychczasowa szefowa KSM przy parafii św. Brata Alberta.

Wybory Zarządu KSM Diecezji Elbląskiej

 

Patron z Miry

Św. Mikołaj, biskup Miry, został oficjalnie ogłoszony patronem miasta Elbląg. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zgodę na ustanowienie tego świętego opiekunem stolicy naszej diecezji. Decyzja Stolicy Apostolskiej jest bezpośrednią konsekwencją wydarzeń z 5 maja bieżącego roku, kiedy Rada Miasta Elbląga wysłała do Watykanu wniosek o ustanowienie właśnie tego świętego naszym patronem.

Św. Mikołaj patronem Elbląga

 

Będzie przekop

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Uchwalenie ustawy umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych w 2018 r. Budowa nowej drogi wodnej ma się zakończyć w 2022 r. Jak zapewnia rząd, wszystkie kwestie dotyczące oddziaływania inwestycji na środowisko, w tym szczególnie na obszar Natura 2000, zostaną rozstrzygnięte zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Projekt uchwały trafi teraz do Sejmu.

Przekop ważny dla Polski

 

Winy wciąż nienaprawione

W 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Iławie odbył się ogólnopolski zlot internowanych w tamtejszym zakładzie karnym. 13 grudnia 1981 roku do iławskiego więzienia trafiło wielu działaczy "Solidarności" i opozycji, w tym m.in. obecny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przybyli na uroczystości byli opozycjoniści podkreślali, że tak naprawdę do dziś nie naprawiono krzywd wyrządzonych w tamtym czasie.

My, ludzie źli

 

Za życiem

Około pół tysiąca osób przeszło ulicami Elbląga w tegorocznym Marszu dla Życia i Rodziny. Z licznymi transparentami oraz okrzykami: "Każde życie jest bezcenne!" elblążanie przemaszerowali przez centrum miasta. Na przygotowanych transparentach uczestnicy marszu wypisali m.in.: "Dziecko skarbem, a nie garbem", "Zawsze i wszędzie rodzina za życiem będzie", "Każde dziecko chce mieć mamę i tatę".

Razem dla rodziny

 

Potężne rocznice

W minionym roku aż trzy parafie świętowały swoje jubileusze 800-lecia. Były to wspólnoty w Postolinie, Starym Targu i Żuławce Sztumskiej. Podobnie imponującą rocznicę świętowano w Sztumie. Tamtejsza parafia św. Anny ma już bowiem 600 lat.

Stary Targ 800-lecie parafii

Postolin 800-lecie parafii

Żuławka Sztumska 800-lecie parafii

600 lat ze św. Anną - Sztum

 

W drodze do Krakowa

Tuż przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w całej Polsce odbywały się Dni w Diecezji. W Elblągu gościliśmy zmierzającą na spotkanie z papieżem Franciszkiem młodzież z Niemiec, Brazylii, Malezji, Wielkiej Brytanii i USA.

Po pierwsze gościnność

Spotkanie w Bażantarnii

Ależ oni mają power!

 

Spotkać Franciszka

Na odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży diecezja elbląska wysłała bardzo silną delegację. Wszyscy młodzi pragnęli spotkać się z papieżem Franciszkiem i wysłuchać jego nauki. Na łamach "Gościa Elbląskiego" mieliśmy przyjemność opisać historię Gosi Junker, która Ojca Świętego spotkała osobiście. Stało się to dzięki, a raczej przez... zapalenie wyrostka robaczkowego. Dziewczyna przez nagły atak choroby trafiła do szpitala, który kilka dni później odwiedził papież Franciszek.

Przez wyrostek do spotkania z Franciszkiem

 

Nowy metropolita

15 października urząd arcybiskupa i jednocześnie metropolity warmińskiego objął abp dr Józef Górzyński, dotychczasowy koadiutor. Abp Górzyński był wcześniej biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Diecezja elbląska, ełcka i archidiecezja warmińska tworzą wspólnie metropolię warmińską, tj. warmińską prowincję kościelną. Dotychczasowy arcybiskup metropolita warmiński dr Wojciech Ziemba przechodzi na emeryturę, gdyż osiągnął wiek 75 lat.

Abp Górzyński nowym metropolitą warmińskim

 

Byle do Matki

Pielgrzymki. 28 lipca z kościoła św. Mikołaja wyruszyła XXIV Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotarli do tronu Matki Bożej Częstochowskiej 11 sierpnia. W tegorocznej pielgrzymce pieszej szło ponad 500 osób. Do duchowej stolicy Polski piesi pielgrzymi z naszej diecezji docierają jednocześnie z rowerowymi. Fani dwóch kółek do Częstochowy wyruszają jednak tydzień później niż podróżujący na własnych nogach. Ich grupa liczyła ponad 100 osób.

Wyjście grup z Elbląga

Żuławy przecierają szlak

Na trasie

1 sierpnia

Deszczowy dzień

Przeprośna Górka

Liturgia rozesłania

Jasna Góra

Warto jest chodzić

 

Matka Boża u redemptorystów

Z okazji 150. rocznicy przywrócenia do kultu publicznego ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił ikonę z Jej wizerunkiem. Obraz ten peregrynuje po wspólnotach redemptorystów na całym świecie. W listopadzie obraz nawiedził parafię Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. W czasie nawiedzenia ojcowie redemptoryści przekonywali, że to po to, byśmy uświadomili sobie, jakie jest miejsce Matki Bożej w naszym życiu. Byśmy do niej wrócili. Dlaczego? Bo w naszym życiu z wiarą i miłością do Matki Bożej może być tak, jak z historią tej ikony.

150-lecie odnowienia kultu

 

Dowodzimy wschodnią flanką

16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Elblągu powierzona została rola koordynatora batalionów, które NATO wyśle w rozpoczynającym się roku do państw bałtyckich. Na spotkaniu w Brukseli uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO - do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

Dowództwo NATO w Elblągu

 

Zrzucić kamień grzechu

Drugi rok z rzędu w hali CSB w Elblągu odbyły się rekolekcje dla młodzieży. W tegorocznych, które przeprowadzono pod hasłem: "Kamień", udział wzięło ponad 1000 uczniów szkół średnich. Na przybyłych czekały nie tylko konferencje, modlitwa, ale również dobra zabawa.

Rekolekcje w hali

Druga tura

 

Nowi do służby Bogu i ludziom

28 maja 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu przyjęło święcenia kapłańskie. Neoprezbiterzy zostali skierowani do następujących parafii: ks. Jacek Białek - parafia św. Jerzego w Elblągu, ks. Adam Insadowski - parafia św. Mikołaja w Elblągu, ks. Kajetan Jakubowski - parafia św. Anny w Sztumie, ks. Artur Młodziński - parafia św. Wojciecha w Elblągu, ks. Sylwester Żbikowski - parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Nowym Dworze Gdańskim.

Wskazywać ludziom Ciebie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama