Nowy numer 39/2023 Archiwum

Co zapamiętamy z tego roku?

Przegląd najważniejszych wydarzeń w diecezji elbląskiej w roku 2018.

Synod trwa

W miniony roku odbyły się dwie kolejne sesje plenarne I Synodu Diecezji Elbląskiej. Ojcowie i matki synodu spotkali się podczas wspólnych obrad na wiosnę i jesienią.

16 czerwca podczas posiedzenia w Iławie rozmawiano m.in. o sytuacji Kościoła we współczesnym świecie. Z kolei sesja z 27 października zakończyła się przyjęciem pierwszego dokumentu synodalnego. Zgromadzeni w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu synodaliści przyjęli projekt dokumentu "Diecezja elbląska w perspektywie historycznej".


Jubileusz iławskich oblatów

Misjonarze oblaci Maryi Niepalnej świętowali w minionym roku 70-lecie obecności w Iławie. Obecnie posługują w parafii Przemienienia Pańskiego.

Uroczystości upamiętniające przybycie oblatów na ziemię iławską połączone zostały z rekolekcjami wielkopostnymi i z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego ze Świętego Krzyża.


Nasi nowi kapłani

W minionym roku siedmiu alumnów elbląskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło 26 maja święcenia kapłańskie. W tym roku do swoich pierwszych parafii trafili kapłani: ks. Łukasz Golec, ks. Paweł Kałkus, ks. Piotr Kanarek, ks. Dawid Krawiec, ks. Kamil Mikołajczyk, ks. Marek Sadłocha i ks. Łukasz Sołtysiak. Święcenia odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.


Ekstremalnie x7

Aż siedem różnych tras mieli do wyboru wierni z diecezji elbląskiej, którzy postanowili wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Wszyscy, którzy wyruszyli z elbląskiego kościoła pw. św. Brata Alberta, mogli pójść do Tolkmicka, Fromborka, Zielonki Pasłęckiej lub też wybrać pętlę wokół miasta. EDK w naszej diecezji wyszła także z Malborka, Morąga i Małdyt.


Lubieszewskie sanktuarium

Dekretem z 16 lipca biskup Jacek Jezierski erygował sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Lubieszewie. Kult Matki Bożej, zwłaszcza Szkaplerznej, istnieje w tej miejscowości od wieków. Lubieszewski kościół posiada piękny wystrój i od lat jest celem wielu pielgrzymek mieszkańców Żuław i Pomorza.


Nie ustajemy w wędrówce

11 sierpnia pątnicy z naszej diecezji dotarli na Jasną Górę. Elbląska Piesza Pielgrzymka do tronu Czarnej Madonny w ubiegłym roku, wyruszyła już po raz 26. Pielgrzymka na Jasną Górę to jednak nie tylko dwa tygodnie, kiedy pątnicy idą do Matki Bożej. Ona trwa przez cały rok. Dlatego też wraz z zakończeniem XXVI EPP każda pierwsza sobota miesiąca w naszej diecezji została ogłoszona dniem modlitwy w intencji Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast