Najważniejsze wydarzenia 2020

red.

publikacja 31.12.2020 11:10

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń z roku 2020.

Najważniejsze wydarzenia 2020 Sztum. Poświęcenie krzyża epidemicznego. Agata Bruchwald /Foto Gość

Styczeń

Cuda, cuda ogłaszają

Orszaki Trzech Króli przeszły przez miejscowości diecezji elbląskiej na początku 2020 r., jeszcze zanim koronawirus dotarł do Polski. Ostatnia edycja, która zgromadziła setki wiernych, odbyła się pod hasłem: "Cuda, cuda ogłaszają". Gość Elbląski towarzyszył uczestnikom pochodu w Elblągu, Nowym Stawie, Krzyżanowie i Żuławce Sztumskiej.

W intencji poszkodowanych przez żywioł

W tym samym czasie cały świat skupiony był również na Australii, którą przez kilka tygodni trawiły pożary buszu. Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej parafii św. Brata Alberta zorganizował modlitwę, prosząc o ustanie klęski. Podczas "Adoracji dla Australii" młodzi modlili się w intencji tych, którzy stracili w pożarach życie, swoich bliskich lub dobytek. Prosili także o siłę dla tych, którzy niosą pomoc poszkodowanym.

Luty

Dzień Życia Konsekrowanego

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu 8 lutego odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wojciecha Skibickiego wzięli udział przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń i zakonów, a także przedstawicielki wdów i dziewic konsekrowanych, przyjaciele i bliscy osób konsekrowanych oraz wierni.

Maturzyści u Pani Jasnogórskiej

Maturzyści z diecezji elbląskiej byli pierwszymi (i jak się później okazało - jednymi z ostatnich), którzy w tym roku kalendarzowym pielgrzymowali do Matki Bożej. W nocy z 28 na 29 lutego na Jasnej Górze modliło się ponad 400 młodych przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

Marzec

Koronawirus atakuje

Pierwszy list biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, który dotyczył wprowadzenia nowych zasad obowiązujących w naszych świątyniach, został przesłany do wiernych 14 marca. Już wówczas pasterz diecezji elbląskiej w związku z pierwszymi doniesieniami o tym, jak groźny może być koronawirus, apelował o rezygnację z gromadzenia się w dużych grupach. Jednocześnie zachęcał do jeszcze częstszej modlitwy indywidualnej i uczulał kapłanów, aby umożliwiali ją swoim wiernym, np. poprzez częstszą adorację Najświętszego Sakramentu.

Przenosimy się do sieci

Już po pierwszych wprowadzonych obostrzeniach wierni starali się z nich wywiązywać jak najlepiej potrafili. Dlatego niemal zaraz pojawiły się w sieci nie tylko możliwości uczestnictwa we Mszy św. online, ale także np. w rekolekcjach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, spotkaniach wspólnot czy grach i zabawach.

Kwiecień

Wielkanoc nie taka, jaka miała być

Odwołane misteria Męki Pańskiej ulicami miast, podobnie jak Ekstremalna Droga Krzyżowa czy największa co roku Droga Krzyżowa Ulicami Elbląga. Odwołane pochody z palmami i konkursy na najpiękniejszą z nich. Możliwość obecności w każdym kościele jedynie pięciu osób podczas Eucharystii Zmartwychwstania Pańskiego. To obrazy, jakie na długo pozostaną w nas na wspomnienie Wielkiego Postu i Wielkanocy 2020 roku.

Maj

Nowi kapłani

Uroczystości święceń kapłańskich i diakonatu odbywały się w warunkach obostrzeń sanitarnych. Te wyjątkowe nabożeństwa, które zazwyczaj gromadzą setki wiernych w elbląskiej katedrze, w tym roku miały ograniczoną liczbę gości. W czasie oddzielnych Eucharystii sakrament święceń kapłańskich przyjęli ks. Damian Winiarz, który posługuje w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku oraz ks. Michał Semeniuk, którego pierwszą parafią jest wspólnota św. Wojciecha w Elblągu.

Czerwiec

Nowe stery w seminarium

Ks. dr hab. Marek Karczewski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, został nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Informację o tym, że stanie na czele uczelni kształcącej przyszłych kapłanów diecezji elbląskiej, otrzymaliśmy 13 czerwca. Ksiądz Karczewski jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych o specjalności biblijnej. Ukończył studia licencjackie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Tam też w 1999 r. obronił doktorat z zakresu teologii biblijnej. W 2012 r. założył Elbląską Szkołę Biblijną.

Lipiec

Sześciu diakonów stałych

Sześciu żonatych mężczyzn przyjęło w katedrze św. Mikołaja w Elblągu 4 lipca święcenia diakonatu stałego. Do tego wyjątkowego grona włączeni zostali: Jarosław Baturewicz, Andrzej Chołaszczyński, Wojciech Handke, Szczepan Okrój, Maciej Stęplewski i Krzysztof Szczepański. W uroczystościach nowym diakonom towarzyszyły rodziny, przyjaciele, bliscy oraz kapłani, którzy wpłynęli na ich formację i rozwój duchowy.

Schronić się pod krzyżem

W diecezji elbląskiej wierni podejmowali różne inicjatywy w intencji walki z koronawirusem. W Sztumie biskup elbląski poświęcił krzyż epidemiczny, tzw. karawakę, który został zamontowany na ścianie kościoła na pl. Wolności. Krzyż ten nawiązuje do krzyża cholerycznego z XVI-XVII w. z hiszpańskiego miasta Caravaca. Karawakę ustawiono także na wzgórzu w Pasłęku. Upamiętnia ona jednocześnie 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły i 30-lecie samorządu.

Sierpień

Do Matki mimo wszystko

Jak co roku 11 sierpnia do tronu Matki Bożej Częstochowskiej dotarły Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz Rowerowa Pielgrzymka Elbląg-Susz-Jasna Góra. W związku z obostrzeniami epidemicznymi w pięciu pieszych grupach pielgrzymowały jedynie 163 osoby. Wśród niech było czternastu księży, ośmiu kleryków i trzy siostry zakonne. Pątnicy z diecezji elbląskiej do Matki Bożej wędrowali przez piętnaście dni. Tegorocznym hasłem były słowa: "Bądź wola Twoja".

Biskup Jezierski administratorem

Papież Franciszek 13 sierpnia mianował biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej. Dotychczasowy metropolita gdański, arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, skończył 75 lat i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu.

Poświęcił życie dla ratowania dziecka

Całym krajem wstrząsnęła tragedia, do której doszło na niestrzeżonej plaży w Sztutowie. Wypoczywający na plaży policjant st. sierż. Marcin Szpyruk zauważył tonące dziecko. Wbiegł do morza, udało mu się uratować 12-letnią dziewczynkę, sam jednak utonął. Kondolencje oraz wyrazy wsparcia do Mińska Mazowieckiego, gdzie na co dzień służył Marcin Szypruk, spływały z całego kraju.

Wrzesień

Powakacyjne pielgrzymowanie do Gietrzwałdu

Z kościoła w Mikoszewie 9 września wyruszyła VI Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły do Gietrzwałdu. Ta wrześniowa wędrówka przyciąga pątników z całej Polski. Do Matki Bożej wędrowały bowiem osoby z różnych miejscowości diecezji elbląskiej, m.in. z Elbląga, Iławy, Kwidzyna, Morąga. Ale także z takich miast jak Gdynia, Szczecin, Kołobrzeg czy Maków Mazowiecki.  

Październik

Synod zakończył prace

W katedrze św. Mikołaja w Elblągu 24 października odbyła się uroczystość podpisania dokumentów końcowych I Synodu Diecezji Elbląskiej. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa zrezygnowano z uroczystego charakteru zakończenia obrad. - Koniec prac synodu oznacza czas jego przyswajania, recepcji. Tymczasem życie niesie nowe problemy, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Będziemy podejmować ten trud ze świadomością, że Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie - mówił w czasie uroczystości biskup Jacek Jezierski.

Listopad

Wracamy do ograniczeń

Przyjście jesieni to powrót do silniejszych obostrzeń sanitarnych. Epidemia koronawirusa uniemożliwiła normalne działanie wspólnot. Odwołano m.in. tradycyjne rekolekcje dla młodzieży w hali, diecezjalne spotkania młodzieży przeniosły się do internetu, podobnie jak Kręgi Biblijne. Biskup elbląski zapowiedział konieczność rezygnacji z rekolekcji adwentowych oraz tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w okresie Bożego Narodzenia.

Grudzień

Dni z cudowną paczką

Weekend Cudów to punkt kulminacyjny każdej edycji Szlachetnej Paczki, w tym roku 20. To wtedy darczyńcy przywożą przygotowane dla rodzin podarunki do bazy, a następnie wolontariusze przekazują je potrzebującym. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń wyglądała to zupełnie inaczej niż w latach minionych. Darczyńcy przekazujący prezenty nie mogli przebywać w bazie. W tym roku dzięki elbląskiemu sztabowi Szlachetnej Paczki pomoc dotarła do 43 rodzin z miasta i okolicy. Prezenty trafiły do wszystkich zakwalifikowanych w tegorocznej edycji projektu.