Nowy numer 17/2024 Archiwum

Najważniejsze wydarzenia 2023

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w diecezji elbląskiej w 2023 roku.

Styczeń

Orszaki Trzech Króli

Początek nowego roku to tradycyjnie orszaki Trzech Króli. W wielu miejscach naszej diecezji 6 stycznia ulicami przeszły pochody uświetniające uroczystość Objawienia Pańskiego. Największy z nich odbył się w Elblągu. Mieszkańcy wyruszyli z pl. Jagiellończyka, by z kolędą na ustach udać się do katedry św. Mikołaja pokłonić się Dziecinie Jezus.

Luty

Wsparcie dla ofiar kataklizmu

W pierwszych dniach lutego światem wstrząsnęła informacja o tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. W pomoc rodzinom ofiar oraz poszkodowanym włączyła się także diecezja elbląska. Biskup Jacek Jezierski wystosował apel, aby 12 lutego przeprowadzić zbiórkę datków na rzecz ofiar kataklizmu.

Proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak

W pierwszych dniach lutego formalnie ruszyły także procedury ewentualnego wyniesienia na ołtarze znanej elbląskiej lekarki Aleksandry Gabrysiak. Biskup Jezierski podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego. Informację tę do publicznej wiadomości podano w czasie uroczystej Mszy św. w 30. rocznicę tragicznej śmierci "Doktor Oli".

Rok Mikołaja Kopernika

W lutym ruszyły także pierwsze inicjatywy związane z obchodami Roku Mikołaja Kopernika. Aby uczcić autora "O obrotach sfer niebieskich", instytucje kulturalne w regionie organizowały różnorodne konferencje, wystawy, prelekcje, gry miejskie oraz animacje i wiele innych.

Marzec

Pomoc dla walczącej Ukrainy

W marcu z całej Polski nie ustaje płynąć wsparcie dla ogarniętej wojną Ukrainy. Z diecezji elbląskiej na Wschód trafiają dary w postaci niezbędnych na froncie zasobów, za co ukraińskie władze odwdzięczają się licznymi podziękowaniami i wyróżnieniami. Wolontariuszom z naszej diecezji przyznane są w związku z tym także m.in. oficjalne ukraińskie odznaczenia.

Sympozjum w Kwidzynie

W Kwidzynie 25 marca odbyło się sympozjum poświęcone zakończonym pracom badawczym, poświęconym tamtejszej katedrze i zamkowi. Były to zakrojone na bardzo dużą skalę, trwające ponad rok badania, które pozwoliły opisać to, jakim fenomenem jest zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, ale również dały wskazówki do tego, jakie dalsze prace należy w tym zabytku przeprowadzić.

Kwiecień

Marsz papieski

"Ojcze Święty, jesteśmy z tobą"  - pod takim hasłem odbył się Marsz Papieski, który 2 kwietnia przeszedł ulicami Kwidzyna. Jak podkreślali uczestnicy, jego celem było przypomnienie dorobku św. Jana Pawła II oraz tego, jak wiele jego pontyfikat oznaczał dla współczesnej Polski i Polaków. W wydarzeniu wzięły udział setki mieszkańców.

Odpust w Świętym Gaju

Jedna z najważniejszych wiosennych uroczystości religijnych w diecezji elbląskiej to uroczystości odpustowe w Świętym Gaju. Wierni, jak co roku, gromadzą się w miejscu śmierci św. Wojciecha, aby uczestniczyć wspólnie w nabożeństwach. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

Maj

Święcenia diakonatu

Tradycyjnie w maju w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbywają się święcenia diakonatu i prezbiteratu. Do grona diakonów diecezji elbląskiej zostali włączeni akolici: Kamil Budek, Aleksander Halecki, Marcin Nieścigorski i Karol Palczewski.

Nowi kapłani dla diecezji

Z kolei od 27 maja diecezja elbląska ma 7 nowych kapłanów. Tego dnia sakrament przyjęli księża: Krzysztof Gniotek, Paweł Grzona, Mateusz Kaźmierczak, Krzysztof Lewandowski, Przemysław Olejarz, Michał Zalewski i Radosław Żygowski.

Czerwiec

Międzynarodowe sympozjum familiologiczne

Teologowie oraz badacze zagadnień związanych z rodziną, przedstawiciele uniwersytetów w całej Polsce, a także za granicą wzięli udział w 7. Międzynarodowym Sympozjum Familiologicznym "Rodzina - Religia - Duchowość", które odbyło się 2 czerwca w Elblągu. W sympozjum wzięli udział badacze m.in. z Włoch, Słowenii, a nawet Tajwanu.

Marsz dla życia w Iławie

Marsz dla Życia i Rodziny, który w tym roku w Iławie odbywał się 25 czerwca, przeszedł ulicami miasta już po raz 8. Uczestnicy, którym bliska jest walka o ochronę życia od narodzenia aż do naturalnej śmierci oraz wartości utożsamiane przez tradycyjną rodzinę, dali im wyraz, wędrując pod hasłem: "Dzieci przyszłością Polski".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy