Co zapamiętamy z tego roku?

red.

publikacja 31.12.2018 10:35

Przegląd najważniejszych wydarzeń w diecezji elbląskiej w roku 2018.

Co zapamiętamy z tego roku? Ostatnie dni roku to zwyczajowy czas podsumowań Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Synod trwa

W miniony roku odbyły się dwie kolejne sesje plenarne I Synodu Diecezji Elbląskiej. Ojcowie i matki synodu spotkali się podczas wspólnych obrad na wiosnę i jesienią.

16 czerwca podczas posiedzenia w Iławie rozmawiano m.in. o sytuacji Kościoła we współczesnym świecie. Z kolei sesja z 27 października zakończyła się przyjęciem pierwszego dokumentu synodalnego. Zgromadzeni w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu synodaliści przyjęli projekt dokumentu "Diecezja elbląska w perspektywie historycznej".


Jubileusz iławskich oblatów

Misjonarze oblaci Maryi Niepalnej świętowali w minionym roku 70-lecie obecności w Iławie. Obecnie posługują w parafii Przemienienia Pańskiego.

Uroczystości upamiętniające przybycie oblatów na ziemię iławską połączone zostały z rekolekcjami wielkopostnymi i z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego ze Świętego Krzyża.


Nasi nowi kapłani

W minionym roku siedmiu alumnów elbląskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło 26 maja święcenia kapłańskie. W tym roku do swoich pierwszych parafii trafili kapłani: ks. Łukasz Golec, ks. Paweł Kałkus, ks. Piotr Kanarek, ks. Dawid Krawiec, ks. Kamil Mikołajczyk, ks. Marek Sadłocha i ks. Łukasz Sołtysiak. Święcenia odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.


Ekstremalnie x7

Aż siedem różnych tras mieli do wyboru wierni z diecezji elbląskiej, którzy postanowili wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Wszyscy, którzy wyruszyli z elbląskiego kościoła pw. św. Brata Alberta, mogli pójść do Tolkmicka, Fromborka, Zielonki Pasłęckiej lub też wybrać pętlę wokół miasta. EDK w naszej diecezji wyszła także z Malborka, Morąga i Małdyt.


Lubieszewskie sanktuarium

Dekretem z 16 lipca biskup Jacek Jezierski erygował sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Lubieszewie. Kult Matki Bożej, zwłaszcza Szkaplerznej, istnieje w tej miejscowości od wieków. Lubieszewski kościół posiada piękny wystrój i od lat jest celem wielu pielgrzymek mieszkańców Żuław i Pomorza.


Nie ustajemy w wędrówce

11 sierpnia pątnicy z naszej diecezji dotarli na Jasną Górę. Elbląska Piesza Pielgrzymka do tronu Czarnej Madonny w ubiegłym roku, wyruszyła już po raz 26. Pielgrzymka na Jasną Górę to jednak nie tylko dwa tygodnie, kiedy pątnicy idą do Matki Bożej. Ona trwa przez cały rok. Dlatego też wraz z zakończeniem XXVI EPP każda pierwsza sobota miesiąca w naszej diecezji została ogłoszona dniem modlitwy w intencji Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

Jadą z Ducha

Wraz pieszymi pielgrzymami tego samego dnia u stóp Matki Częstochowskiej stają pielgrzymi, którzy dotarli tam na jednośladach. Rowerowa Pielgrzymka Elbląg-Susz-Jasna Góra w trasę w ubiegłym roku wyruszyła już po raz dziewiąty. Hasłem przewodnim ich drogi były słowa: "„Weźmijcie Ducha Świętego”


Fenomen ugandyjskiego kapłana

Ogromną popularnością w naszej diecezji cieszyły się kolejne rekolekcje z o. Johnem Bashoborą. Rekolekcjonista z Ugandy przybył do naszego miasta drugi rok z rzędu. Spotkanie z nim w hali Centrum Sportowo-Biznesowym przyciągnęło setki wiernych.


Pół wieku z marianami

Aby świętować 50 lat obecności księży marianów na ziemi elbląskiej na uroczystości do elbląskiej parafii Wszystkich Świętych przybyli kapłani z całej Polski i zagranicy. Główne obchody tego jubileuszu odbyły się 7 października. Cały jednak rok 2018 był dla tej parafii rokiem szczególnym, kiedy to wierni przypominali sobie, spotykali się i modlili za marianów, którzy kiedykolwiek posługiwali w Elblągu.


Niepodległa najważniejsza

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy wielu miejscach naszej diecezji, na dziesiątki różnych sposobów. - Ten czas skłania nas do refleksji nad wiecznością oraz do modlitwy za ojczyznę, za jej teraźniejszość i przyszłość. Nasi poprzednicy mieli wielkie wyczucie historycznej chwili. Umiejąc wskrzesić państwo po latach zaborów i wyniszczającej także nasze tereny wojnie. Niepodległe państwo stanowi i dziś dla nas wielkie dobro wspólne - mówił 11 listopada biskup elbląski Jacek Jezierski.


Świętują Nad Jarem

Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu obchodziła w tym roku 25-lecie istnienia. Centralne uroczystości odbyły się 17 listopada, a przewodniczył im bp Jan Styrna. Parafia dla elbląskiej dzielnicy Nad Jarem została wyodrębniona z parafii św. Brata Alberta i oficjalnie została erygowana 16 listopada 1993 roku.


Rekolekcje z Maryją

Setki osób wzięły udział w dorocznych rekolekcjach w Hali CSB w Elblągu. W minionym roku nauki pod hasłem: "Nie bójcie się kochać Maryi” prowadził je o. Michał Nowak OFM CONV. Po wysłuchaniu rozważań uczestnicy rekolekcji wstąpili do Rycerstwa Niepokalanej i przyjęli cudowny medalik. Chętnych było naprawdę wielu.


Remontowanie duszy

Z kolei rekolekcje młodzieżowe w Hali CSB odbyły się pod hasłem: "Przebuduj to w sobie". W tym roku podczas spotkania modlitewnego, które dla swoich rówieśników przygotowali uczniowie elbląskich szkół pod opieką dorosłych, mówiono m.in. o niebezpieczeństwie uzależnienia.