Przegląd wydarzeń 2021

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 01.01.2022 11:30

Zapraszamy na przegląd ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w diecezji elbląskiej w 2021 roku.

Przegląd wydarzeń 2021 Miniony rok obfitował w wiele znaczących wydarzeń. Henryk Przondziono /Foto Gość

Grekokatolicy świętują w nowej cerkwi

Wspólnota wiernych parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu święta Bożego Narodzenia w 2021 roku celebrowała po raz pierwszy w nowo wybudowanej świątyni, która wznosi się przy ul. Traugutta w Elblągu. Choć, jak przyznaje proboszcz wspólnoty, wciąż jest wiele do zrobienia, to jednak parafianie mogą już regularnie spotykać się w cerkwi na modlitwie.

Pierwsze nabożeństwo w cerkwi na Traugutta

Święty Wojciech wspomaga Czad

Miniony rok za sprawą wiernych z parafii św. Wojciech był szczęśliwy dla mieszkańców Czadu. To dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej przez parafian udało się wznieść studnię w wiosce Kouno na terenie parafii Bousso, w tym pustynnym kraju. Taka pomoc była możliwa dzięki współpracy z księżmi sercanami, którzy posługują w Czadzie. Sercanie przypominają, że wybudowanie tam studni to prawdziwe święto i jednocześnie ratunek i prawdziwy skok cywilizacyjny dla mieszkańców.

Studnia już działa

Egzaminy zawierzone Matce Bożej

Przedstawiciele maturzystów z diecezji elbląskiej 26 lutego pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, by ofiarować Jej koleżanki i kolegów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości. Ze względu na pandemię koronawirusa maturzyści nie mogli przybyć do Matki Bożej tak licznie, jak w minionych latach. Młodzi, stojąc przed obliczem Matki Bożej w kaplicy Cudownego Obrazu, podziękowali za rodziców i nauczycieli. - Dziękujemy za wszystkich ludzi postawionych na naszych drogach, którzy służyli nam uśmiechem, radą i posługą, często przez nas niezauważaną - kontynuował Dawid. Czuwanie rozpoczęło się tradycyjnie Apelem Jasnogórskim. Później młodzi trwali na modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej, był to także czas kiedy mogli przystąpić do spowiedzi. Kilka minut po godz. 23 uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Wojciech Skibicki.

Czuwanie maturzystów na Jasnej Górze

Pół wieku od przywrócenia

Dzień 7 marca w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Milejewie to inauguracja obchodów 50-lecia reerygowania parafii, które trwają rok. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Grzegorz Piśko OFM Conv., dziekan dekanatu Elbląg-Północ. Parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejewie reerygował bp Józef Drzazga dekretem z 7 marca 1972 r. Natomiast bp Jacek Jezierski dekretem o odpustach z 30 lipca 2018 r. przywrócił odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła, podkreślając ciągłość tradycji religijnej. Początki milejewskiej wspólnoty sięgają jednak XIV wieku. W 1389 r. bp Henryk Sorbom, biskup warmiński, konsekrował miejscową świątynię pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła.

Uroczystości w Milejewie

O beatyfikację założyciela

Miniony rok to także obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. W kościele św. Anny w Sztumie 24 marca spotkali się przedstawiciele Ruchu Światło-Życie z diecezji elbląskiej, aby wspólnie przeżywać tę rocznicę. Oazowicze uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Maciej Ruciński, były wieloletni moderator ruchu w naszej diecezji. Homilię wygłosił ks. ks. Marek Kubecki, który osobiście znał założyciela Ooazy.

100. rocznica urodzin ks. Blachnickiego

Pomoc dla najbiedniejszych

W związku z panującymi obostrzeniami sanitarnymi jeszcze trudniejsza stawała się sytuacja osób starszych, samotnych i bezdomnych. Zareagowała na to Caritas Diecezji Elbląskiej. Za jej sprawą 16 kwietnia do Elbląga dotarł transport 13 palet z żywnością (makaron, konserwy mięsne, pasztety i smalec) - łącznie 10 ton. Pomoc ta dotarła w sumie do ponad 600 osób. Wcześniej w styczniu diecezja elbląska otrzymała 24 palety z żywnością, łącznie ponad 18 ton: makaron, konserwy mięsne i rybne, dania gotowe, warzywa konserwowe, mąka, cukier, herbata, olej rzepakowy, a także środki do dezynfekcji rąk. Pomoc otrzymało ponad 1,3 tys. osób z 43 parafii.

Pomoc w dobie koronawirusa

Nowi kapłani i diakoni

W katedrze św. Mikołaja w Elblągu 29 maja odbyły się uroczystości przyjęcia święceń kapłańskich. Ze względu na panujące obostrzenia epidemiczne diakoni Daniel Kurowski oraz Patryk Jaszkowski przyjęli sakrament kapłaństwa podczas oddzielnych nabożeństw. Dzień wcześniej klerycy Adam Gapys i Szymon Żugaj przyjęli z rąk bp. Wojciecha Skibickiego święcenia diakonatu.

Święcenia kapłańskie

Święcenia diakonatu

Pożar w Kępkach

Do tragicznego zdarzenia doszło 1 lipca w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Kępkach. Do pożaru, który wybuchł w miejscowej świątyni, musiano wezwać aż 21 zastępów Straży Pożarnej z Gdańska i Elbląga. Straty z powodu pożaru oszacowano wstępnie na 1,5 mln zł. Parafie diecezji elbląskiej okazały solidarność i pośpieszyły wspólnocie z Kępek ze wsparciem.

Ogromne straty w parafii

Królowo Polski, przyrzekamy

W dniach od 28 lipca do 15 sierpnia na Jasną Górę wędrowali pątnicy XXIX Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej. W tym roku towarzyszyły im słowa "Królowo Polski, przyrzekamy". 28 lipca spod katedry elbląskiej św. Mikołaja wyruszyły grupy "Katedra-Północ", "Salvator" i "Franciszek". Tego samego dnia wyruszyła również grupa "Pogezania". W kolejnych dniach na szlak wyszły połączone grupy "Zantyr” Sztum i "Pomezania" Malbork oraz "Pomezania" Iława i "Pogezania" Kwidzyn.

XXIX EPP

Wejście na Jasną Górę

Śmierć księdza w ogniu

W pożarze plebanii parafii św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie, który wybuchł 10 lipca, zginął przebywający w jej wnętrzu ksiądz Jerzy Piątkowski. Pożar w przykościelnym budynku wybuchł o wczesnych godzinach porannych. Na miejsce przybyli strażacy, którzy sprawnie ugasili pożar.

Tragedia w Nowym Stawie

Chcą dzielić się wiarą

W tym roku spotkania Młodzieży Diecezji Elbląskiej odbywały się bardzo regularnie. Młodzi, którzy chcą żyć i dzielić się swoją wiarą, mogli uczestniczyć w różnorodnych spotkaniach i czuwaniach. Ogólnodiecezjalne zloty odbywały się m.in. w Kwidzynie, Suszu, Sztumie. Ich zwieńczeniem były obchody Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, które odbyły się w nocy z 19 na 20 listopada w Elblągu.

XIV Czuwanie Młodzieży Diecezji Elbląskiej

Wizyta u grobów apostołów

Biskupi Jacek Jezierski i Wojciech Skibicki udali się do Rzymu, aby uczestniczyć w wizycie ad limina apostolorum. Jak podkreślał pasterz naszej diecezji, taka wizyta ma wiele wymiarów i służy podkreśleniu jedności Kościołów partykularnych z Kościołem Rzymu, który tym Kościołom przewodzi. W czasie spotkania z papieżem omawiano sprawy synodalności, nowej ewangelizacji, mediów i młodzieży.

Rozmowa z biskupem Jackiem Jezierskim