Najważniejsze wydarzenia 2023

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 31.12.2023 09:20

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w diecezji elbląskiej w 2023 roku.

Najważniejsze wydarzenia 2023 Podsumowujemy rok 2023 w diecezji elbląskiej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Styczeń

Orszaki Trzech Króli

Początek nowego roku to tradycyjnie orszaki Trzech Króli. W wielu miejscach naszej diecezji 6 stycznia ulicami przeszły pochody uświetniające uroczystość Objawienia Pańskiego. Największy z nich odbył się w Elblągu. Mieszkańcy wyruszyli z pl. Jagiellończyka, by z kolędą na ustach udać się do katedry św. Mikołaja pokłonić się Dziecinie Jezus.

Luty

Wsparcie dla ofiar kataklizmu

W pierwszych dniach lutego światem wstrząsnęła informacja o tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. W pomoc rodzinom ofiar oraz poszkodowanym włączyła się także diecezja elbląska. Biskup Jacek Jezierski wystosował apel, aby 12 lutego przeprowadzić zbiórkę datków na rzecz ofiar kataklizmu.

Proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak

W pierwszych dniach lutego formalnie ruszyły także procedury ewentualnego wyniesienia na ołtarze znanej elbląskiej lekarki Aleksandry Gabrysiak. Biskup Jezierski podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego. Informację tę do publicznej wiadomości podano w czasie uroczystej Mszy św. w 30. rocznicę tragicznej śmierci "Doktor Oli".

Rok Mikołaja Kopernika

W lutym ruszyły także pierwsze inicjatywy związane z obchodami Roku Mikołaja Kopernika. Aby uczcić autora "O obrotach sfer niebieskich", instytucje kulturalne w regionie organizowały różnorodne konferencje, wystawy, prelekcje, gry miejskie oraz animacje i wiele innych.

Marzec

Pomoc dla walczącej Ukrainy

W marcu z całej Polski nie ustaje płynąć wsparcie dla ogarniętej wojną Ukrainy. Z diecezji elbląskiej na Wschód trafiają dary w postaci niezbędnych na froncie zasobów, za co ukraińskie władze odwdzięczają się licznymi podziękowaniami i wyróżnieniami. Wolontariuszom z naszej diecezji przyznane są w związku z tym także m.in. oficjalne ukraińskie odznaczenia.

Sympozjum w Kwidzynie

W Kwidzynie 25 marca odbyło się sympozjum poświęcone zakończonym pracom badawczym, poświęconym tamtejszej katedrze i zamkowi. Były to zakrojone na bardzo dużą skalę, trwające ponad rok badania, które pozwoliły opisać to, jakim fenomenem jest zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, ale również dały wskazówki do tego, jakie dalsze prace należy w tym zabytku przeprowadzić.

Kwiecień

Marsz papieski

"Ojcze Święty, jesteśmy z tobą"  - pod takim hasłem odbył się Marsz Papieski, który 2 kwietnia przeszedł ulicami Kwidzyna. Jak podkreślali uczestnicy, jego celem było przypomnienie dorobku św. Jana Pawła II oraz tego, jak wiele jego pontyfikat oznaczał dla współczesnej Polski i Polaków. W wydarzeniu wzięły udział setki mieszkańców.

Odpust w Świętym Gaju

Jedna z najważniejszych wiosennych uroczystości religijnych w diecezji elbląskiej to uroczystości odpustowe w Świętym Gaju. Wierni, jak co roku, gromadzą się w miejscu śmierci św. Wojciecha, aby uczestniczyć wspólnie w nabożeństwach. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

Maj

Święcenia diakonatu

Tradycyjnie w maju w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbywają się święcenia diakonatu i prezbiteratu. Do grona diakonów diecezji elbląskiej zostali włączeni akolici: Kamil Budek, Aleksander Halecki, Marcin Nieścigorski i Karol Palczewski.

Nowi kapłani dla diecezji

Z kolei od 27 maja diecezja elbląska ma 7 nowych kapłanów. Tego dnia sakrament przyjęli księża: Krzysztof Gniotek, Paweł Grzona, Mateusz Kaźmierczak, Krzysztof Lewandowski, Przemysław Olejarz, Michał Zalewski i Radosław Żygowski.

Czerwiec

Międzynarodowe sympozjum familiologiczne

Teologowie oraz badacze zagadnień związanych z rodziną, przedstawiciele uniwersytetów w całej Polsce, a także za granicą wzięli udział w 7. Międzynarodowym Sympozjum Familiologicznym "Rodzina - Religia - Duchowość", które odbyło się 2 czerwca w Elblągu. W sympozjum wzięli udział badacze m.in. z Włoch, Słowenii, a nawet Tajwanu.

Marsz dla życia w Iławie

Marsz dla Życia i Rodziny, który w tym roku w Iławie odbywał się 25 czerwca, przeszedł ulicami miasta już po raz 8. Uczestnicy, którym bliska jest walka o ochronę życia od narodzenia aż do naturalnej śmierci oraz wartości utożsamiane przez tradycyjną rodzinę, dali im wyraz, wędrując pod hasłem: "Dzieci przyszłością Polski".

Lipiec

XXI EPP

Z katedry św. Mikołaja w Elblągu 28 lipca wyruszyła XXXI Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Pątnicy z naszej diecezji, aby dotrzeć do klasztoru ojców paulinów w Częstochowie, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz, pokonują w sumie ponad 500 km. Do celu elbląska pielgrzymka dociera 11 sierpnia. Pątnikom w 2023 r. towarzyszyło hasło: "Nie lękajcie się!".

Sierpień

Pielgrzymka rowerowa

Z kolei pielgrzymi na rowerach, którzy do Częstochowy wyruszyli 5 sierpnia, a dotarli wraz z tymi idącymi pieszo, swoją tegoroczną kontemplację w drodze skupiali wokół słów: "Sam Bóg pokoju niech was w pełni uświęci". Pielgrzymka rowerowa wyjechała z Elbląga już po raz 14.

Październik

Tolkmiczanka błogosławioną?

Końcówka października przyniosła informację o kolejnej możliwości beatyfikacji osoby związanej z diecezją elbląską. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny 16 sióstr katarzynek, które zginęły męczeńską śmiercią w czasie II wojny światowej. Wśród nich jest urodzona w Tolkmicku siostra Rolanda - Maria Abraham.

Grudzień

Matka Boża patronką Malborka

Po trwających ponad trzy lata zabiegach podczas uroczystej sesji Rady Miasta Malborka ogłoszono oficjalny patronat Najświętszej Maryi Panny nad miastem. Dekret Stolicy Apostolskiej przekazał włodarzom miasta, mieszkańcom oraz duchowieństwu biskup elbląski Jacek Jezierski.